Funkcjonalne, tanie, szybkie i proste w obsłudze - tego oczekujemy od konta jako klienci indywidualni i takie cechy powinno mieć również konto firmowe.
Banki internetowe wyznaczyły nowy standard polskiej bankowości. Okazało się, że wielu klientom odziały nie są niezbędne, o ile to samo, w prosty, intuicyjny sposób mogą załatwić z domowego czy firmowego komputera. W dodatku w dowolnie wybranym przez siebie czasie, 24 godziny na dobę, a nie tylko w godzinach otwarcia oddziału.
Niedawno e-bankowość wskoczyła na jeszcze wyższy pułap – aplikacji na smartfony i tablety. Dziś stają się one standardem i są podstawowym narzędziem kontaktu z bankiem dla wielu przedsiębiorców, którzy nie wymagają zindywidualizowanego doradztwa i wielomilionowych kredytów.
Dlaczego warto mieć osobny rachunek firmowy:
- Główną zaletą założenia osobnego rachunku firmowego jest oddzielenie transakcji prywatnych od firmowych, dzięki czemu uzyskujemy większa transparentność przepływu środków.
- Pomaga w prowadzeniu księgowości, dodatkowo w przypadku kontroli skarbowej, urzędnicy mają wgląd tylko w transakcje na rachunku firmowym, bez wnikania w szczegóły dotyczące naszych prywatnych rozliczeń. Nie ma natomiast przeszkód, aby dokonywać przelewów pomiędzy kontem firmowym, a kontami prywatnymi.
- Dobrym rozwiązaniem jest założenie konta firmowego w tym samym banku, w którym mamy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Często pozwala to uniknąć opłat bankowych za przelewy między kontami.
- Konto firmowe umożliwia wygodne dokonywanie rozliczeń z US i ZUS - szczególnie w bankach udostępniających opcję wykonywania bezpłatnych przelewów przez internet.
- Środki gromadzone na firmowym rachunku oszczędnościowym generują odsetki, które są opodatkowane. Odsetki od środków związanych z prowadzoną działalnością podlegają doliczeniu do przychodów związanych z tą działalnością i bank w tym przypadku nie dokonuje żadnych potrąceń publicznoprawnych (np. podatku Belki).
- Jeśli konto firmowe wiąże się z ponoszeniem wydatków, warto pamiętać, że można je ująć w kosztach uzyskania przychodu. Dotyczy to zarówno kosztów jednorazowych (np. za przelewy), jak i cyklicznych (np. opłata za prowadzenie konta lub korzystanie z karty). Aby rozliczyć takie wydatki wystarczy wyciąg z konta.
- Posiadanie konta firmowego ułatwia również dostęp do dodatkowych środków potrzebnych na finansowanie działalności firmy lub na inwestycje. Bardzo często banki stosują preferencyjne warunki kredytowania dla swoich klientów. Ponadto przy wnioskowaniu o zaangażowanie kredytowe większość banków będzie wymagała historii konta bankowego (np. w postaci wyciągów). Posiadając konto firmowe, za pośrednictwem którego dokonywane są rozliczenia firmowe, nie będzie z tym problemu.
O czym jeszcze warto pamiętać:
- Bank powinien umożliwiać „spięcie” konta z systemem finansowo-księgowym firmy. To zwiększy przejrzystość przepływu środków i rozliczeń.
- Niektóre banki w pakiecie oferują prowadzenie księgowości przez internet, co dla części firm może być rozwiązaniem wystarczającym.
- Przedsiębiorca posiadający wielu kontrahentów powinien mieć możliwość otworzenia kont pomocniczych do rozliczeń z nimi. Taki rachunek jest także bardzo pomocny, gdy firma korzysta ze środków z UE. Posłuży ono do rozliczeń kolejnych transzy.
- Przydatna jest także możliwość otwarcia limitu kredytowego w rachunku. Będzie to zabezpieczenie na wypadek utraty płynności, czy niespodziewanych wydatków.
Firmy posiadające nadwyżki finansowe powinny poszukać konta z możliwością przelewania części środków na lokaty nocne tzw. overnighty, które w przeciwieństwie do większości rachunków, są oprocentowane. Inną opcją jest rachunek z dostępem do konta oszczędnościowego.
Aktywni inwestorzy powinny wybrać konta z dostępem do rachunku maklerskiego i jednostek wielu różnorodnych funduszy inwestycyjnych. Ważne by samodzielne składanie zleceń, nabywanie jednostek było darmowe.
I najważniejsze – niezależnie od tego jak bogaty pakiet wybierze klient, powinien zwrócić uwagę na kwestę użyteczności i bezpieczeństwa. Dlatego warto wcześniej przetestować system i sprawdzić, jaka metoda autoryzacji transakcji nam najbardziej odpowiada - jedni lubią autoryzować transakcje kodem ze specjalnej karty, to inni kodami wysłanymi każdorazowo na telefon komórkowy.
Źródło zdjęcia: Shutterstock.com
Aby dodać komentarz, musisz się zarejestrować. Jeśli jesteś już zarejestrowany, zaloguj się. Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś, zarejestruj się i zaloguj.