9 skutecznych sposobów na wydłużenie doby

Czas jest na wagę złota a my ciągle żyjemy w „niedoczasie”. Jak znaleźć wolną chwilę i jak odpowiednio zarządzać swoim czasem, by zyskać nawet kilka godzin dziennie. Oto 9 skutecznych sposobów na wydłużenie doby.

1. Plan to podstawa

Dzień, a najlepiej cały tydzień zacznij od przygotowania dokładnego planu. Nie musi to być specjalny kalendarz z podziałem na godziny – wystarczy kartka papieru lub aplikacja na telefon. Postaraj się zrobić tak, by na każdy dzień wpisać więcej zadań niż do tej pory było wykonywane. Podświadomiejesteśmy w stanie wykonać tyle zadań ile zaplanowaliśmy. Listę zadań na dany dzień najlepiej przygotować wieczorem dnia poprzedniego. Ważne jest to, by ustalić priorytety i kolejność działania.

2. Naucz się odpoczywać

Często nie potrafimy odpoczywać i wrzucić na luz, dlatego tak jak ważna jest praca i konkretne zadania, tak samo ważny jest prawidłowy odpoczynek aby się zregenerować i przystąpić do efektywnego działania. Przygotowując plan dnia, weź również pod uwagę odpoczynek. Pamiętaj, że zmęczony człowiek nie jest efektywny, dlatego w ciągu dnia rób sobie krótkie i długie przerwy. Krótkie przerwy można wykorzystać na zjedzenie czegoś, posłuchanie muzyki lub wykonanie kilku prostych ćwiczeń. Zaplanuj więc minimum pół godziny na spacer, przejażdżkę lub inną relaksującą aktywność.

3. Najtrudniejsze na start

Odkładanie rzeczy na później, szczególnie tych trudnych, nie tylko nie pomoże nam w ich wykonaniu ale może generować dodatkową stratę czasu czy koszty. Co nam to daje: przede wszystkim mamy sprawę z głowy, a w sobie wyrabiamy obowiązkowość i punktualność. Często okazuje się, że ta trudna i odkładana rzecz na później, nie była aż tak czasochłonna jak myśleliśmy.

4. Znajdź najbardziej efektywną porę

Każdy z nas ma kilka godzin w dobie, w których jest najbardziej efektywny i wykonuje szybko nawet te najtrudniejsze zadania. Znajdź ten czas i wykorzystaj go mądrze. U większości osób zazwyczaj są to godziny poranne lub wieczorne - gdy jesteśmy zrelaksowani i wypoczęci.

5. Znajdź najbardziej efektywną porę

Przestań nieustannie sprawdzać maila, facebooka i telefon lub przynajmniej nie rób tego częściej, niż raz na godzinę. Przeciętny użytkownik Facebooka, spędza na nim minimum 1 godzinę dziennie. Jeśli dodatkowo używasz Twittera, Instagramu, odbierasz wiadomości e-mail w telefonie, czy nawet zerkasz na 5 minut na główne strony popularnych portali, marnujesz w ten sposób nawet do 3 godzin dziennie. Spróbuj się wyłączyć z nieustannego sprawdzania telefonu chociaż na 3-4 godziny dziennie i zrób w tym czasie zadania zaplanowane z listy.

6. Dziel się obowiązkami

Tak jak w pracy istnieje pewien podział zadań przypisanych do konkretnych osób, tak samo w domu wprowadź podział obowiązków. Delegowanie zadań domowych pozwoli na chwilę odpoczynku lub załatwienie większej ilości spraw w krótszym czasie. Warto dać innym szansę, a samemu pamiętać, że inni mogą zrobić pewne rzeczy tak samo dobrze jak ty.

7. Lista na zakupy

Zakupy towarzyszą naszym codziennym obowiązkom i pochłaniają bardzo dużo czasu. Dlatego warto postarać się o to, by czas spędzony na nich był jak najkrótszy i możliwie jak najmniej rujnujący nasz portfel. W tym celu doskonale sprawdzi się dokładnie przygotowana lista z najważniejszymi zakupami na cały tydzień najlepiej w wersji mobilnej jak np. listonic. Jest to aplikacja, która w prosty sposób umożliwia zapisanie planowanych zakupów, dając wybór spośród setek produktów zapisanych w bazie programu – dzięki opcji zapamiętania poszczególnych pozycji nie musimy za każdym razem mozolnie wklepywać pojedynczych artykułów, a jedynie wybrać je z zapamiętanej listy.

8. Odłóż na miejsce teraz, by później nie sprzątać

Każda rzecz znajdująca w naszym mieszkaniu ma swoje miejsce, więc by nie tracić czasu na zbędne poszukiwania, a później kilkugodzinne sprzątanie staraj się odkładać wszystko na swoje miejsce. Dzięki temu możesz zyskać nawet do 2h dziennie. Podobnie ze sprzątaniem – jeśli wyjmujesz odkurzacz to posprzątaj szybko całe mieszkanie, nie zostawiaj tego na później. Dzięki temu masz wszystko na swoim miejscu i czyste mieszkanie.

9. Ulepszaj, modyfikuj i wprowadzaj w życie

Oszczędzanie czasu i właściwe nim zarządzanie to proces, który trwa cały czas. Warto go wcielić w życie i dostosować do indywidualnych potrzeb. Wykorzystaj swój czas, by być zadowolonym i realizować swoje plany i marzenia.


Za długie? Tutaj artykuł w pigułce >>

Czas jest na wagę złota, dlatego warto wprowadzić w życie kilka zasad, by zyskać dodatkowe godziny na odpoczynek czy realizację marzeń. Oto one:

1. Dzień zacznij od przygotowania dokładnego planu;

2. Naucz się odpoczywać – to też plan, który trzeba codziennie wcielić w życie;

3. Trudne zadania wykonuj w pierwszej kolejności;

4. Wykorzystaj w 100% najbardziej efektywna porę;

5. Wyłącz powiadomienia z komunikatorów, poczty itp. … choć na chwilę;

6. Wprowadź podział obowiązków;

7. Zrób listę na zakupy;

8. Odłóż na miejsce teraz, by później zbyt długo nie sprzątać;

9. Wprowadź te zasady w życie.

 

Źródło zdjęcia: fotolia.com