5 sposobów na zdjęcia w kwadracie. Sprawdź!

Zobacz świat w kwadracie! Polecam pięć sposobów na instagramowe zdjęcie, które przykuje uwagę wszystkich. Wystarczy kilka prostych zasad.

1. Liczy się kompozycja

Zdjęcia możesz robić od razu w kwadracie lub też w standardowym formacie pejzażowym i następnie przyciąć je, używając jednej z wielu dostępnych aplikacji do obróbki zdjęć. Zastanów się jak przedmiot lub scena będzie wyglądać w formacie kwadratowym i wtedy postaraj się jak najlepiej skomponować zdjęcie. Kwadratowe zdjęcia często dużo zyskują, gdy główny temat jest umieszczony w środku kadru. Jest to sprzeczne z zasadą trójpodziału, ale za to może dać bajeczne efekty w formacie kwadratu.

2.png

2. Perspektywa, symetria, ludzie

To trzy sprawdzone elementy na mocną kompozycję, która w prosty i niezawodny sposób przykuwa uwagę i często wyróżnia zdjęcie spośród masy innych fotografii. Znajdź ciekawy budynek, alejkę w parku, drogę. Skonstruowana w ten sposób, na bazie perspektywy, kompozycja wciąga oko widza i nadaje zdjęciu głębi. Podobnie jest z symetrią. Rozlokowane symetrycznie elementy sprawiają, że zdjęcie może wyglądać wyjątkowo efektownie. Aby wprowadzić do powstałych w ten sposób obrazów trochę życia, postaraj się uchwycić w kadrze postać człowieka. Może to być przypadkowy przechodzień albo też ktoś, kogo znasz. Zwykły spacer z koleżanką, kolegą lub z kimś bliskim może być wspaniałą okazją do wypróbowania tych metod.

4.png

3. Pobaw się minimalizmem

Jeśli robisz zdjęcia smartfonem lub innego rodzaju aparatem, który nie pozwala na ręczne i nieco skomplikowane na początku, ustawienia głębi ostrości, postaraj się żeby zdjęcia były minimalistyczne. Spora głębia ostrości cechująca aparaty w smartfonach sprawi, że duża ilość elementów w kadrze zrobi wrażenie bałaganu. Wzrok oglądającego gubi się wtedy w nadmiernej ilości szczegółów takiego zdjęcia i często nie wiadomo do końca co tak naprawdę jest głównym tematem. Aby tego uniknąć, lepiej wyodrębnić główny temat zdjęcia, na przykład odpowiednio się ustawiając. Czasem wystarczy po prostu podejść bliżej fotografowanego obiektu.

3.png

4. Obróbka też jest ważna!

A gdy zdjęcia są już zrobione pomyśl o ich obróbce. Rzadko zdarza się, że zdjęcie nie wymaga żadnego opracowania. Rzecz jasna nie mam tutaj na myśli skomplikowanych retuszy w Photoshopie. Podstawowe poprawki kontrastu, jasności, nasycenia kolorów czy też wyrównania zdjęcia, każdy może wykonać w prosty sposób na smartfonie. Ilość aplikacji umożliwiających tego rodzaju obróbkę zdjęć jest ogromna. Wystarczy wymienić takie hity jak np. Snapseed, VSCO Cam czy też AfterGlow. Poprawki wykonane w ten sposób nie zabierają wiele czasu, a często pozwalają na nadanie zdjęciu blasku. Zanim zamieścisz zdjęcie na Instagramie, spróbuj spojrzeć na nie krytycznym okiem i wychwycić w ten sposób zbyt mocne lub za słabe kolory, prześwietlenia lub części kadru, które są zbyt ciemne. Wszystko to może i powinno być skorygowane przed publikacją fotografii na Instagramie.

5.png

5. Eksperymentuj!

Próbuj nowych, niecodziennych rozwiązań. Zdjęcie może być wykonane z poziomu podłoża, albo z wyciągniętej w górę ręki. Tego rodzaju zabiegi diametralnie zmieniają punkt widzenia i w odpowiednich okolicznościach mogą dać naprawdę silny efekt. Baw się i sprawdzaj co może dać przechylenie kadru, szukaj nowych sposobów na pokazanie miejsc nawet dobrze Ci znanych. Eksperymentowanie jest chyba najlepszym sposobem na wypracowanie świeżego spojrzenia, które zawsze jest najlepszą drogą do zrobienia udanego zdjęcia.

6.JPG

 

Poznałeś porady ekspertów i złapałeś bakcyla mobilnej fotografii? Teraz zacząć robić zdjęcia #poswojemu!