3 codzienne i pozornie nieistotne nawyki, które ratują środowisko

Martwisz  się o przyszłość naszej planety? Szukasz rozwiązań, które pozwalają chronić środowisko? Dobra wiadomość: proekologiczne nawyki są prostsze, niż się wydaje

 

Człowiek w dużej mierze jest odpowiedzialny za obecny stan środowiska. Nasze działania często zaburzają ekosystem i to na nas spoczywa  obowiązek naprawy szkód. I działamy. Redukujemy emisje szkodliwych substancji do atmosfery, modernizujemy zakłady przemysłowe, aby nie niszczyły środowiska i segregujemy śmieci. 

Pewnie znasz miejską legendę, opowiadającą historię znajomego kuzyna kolegi, który widział jak segregowane pieczołowicie śmieci trafiają na jedną górę na wysypisku?

Rzekomy świadek miał rację, ale gdyby bohater tej legendy wykazał nieco więcej cierpliwości… Zobaczyłby, że to tylko pierwszy krok w długiej drodze do ponownej przydatności. Co dzieje się z odpadami?

Droga do odkupienia

Śmieci, które wyrzucasz do kontenera, są przewożone na wysypisko. Tam faktycznie trafiają na jedną górę… ale tylko po to, by można je było posortować. Świadomość Polaków w zakresie segregacji odpadów nadal wymaga pracy wielu osób i maszyn. Dopiero na wysypiskach dokonuje się ostatecznej segregacji. Jeśli robisz to dobrze, to pracownicy zakładów mają o tyle mniej pracy. Po wielu ludziach niestety wciąż trzeba poprawiać… Co dzieje się z już posortowanymi odpadami?

Szkło, butelki PET, metal, puszki czy makulaturę można sprzedać specjalistycznym firmom. Z przetworzonych odpadów powstają polary, namioty, nowe opakowania czy odzież narciarska.

Dołącz do akcji #mojepowietrze

Biofrakcja, czyli odpady organiczne, takie jak obierki i resztki jedzenia trafiają na gigantyczne składowiska - kompostowniki. Leżakują po 12 tygodni, a oczyszczone czekają jeszcze miesiąc lub dwa. Po tym czasie mogą być wykorzystane na potrzeby zakładów oczyszczania miast, np. do rekultywacji terenu lub jako nawóz na plantacji roślin energetycznych. 

Odpady o właściwościach energetycznych, czyli te, które podczas spalania dają dużo ciepła (opakowania z tworzyw sztucznych, papier, drewno, tekstylia, odpady zawierające gumę, tworzywa sztuczne z wyjątkiem PCV i sytropianu) są rozdrabniane, a następnie składowane w magazynach paliw alternatywnych.

Podobny los spotyka opony. Po rozdrobnieniu są mieszane z paliwem alternatywnym. Cała mieszanka to „młyn na wodę” cementowni, które opalają specjalne piece do produkcji materiałów budowlanych.

W efekcie tylko ok. 15% trafia na składowiska śmieci. Niestety, produkujemy coraz więcej śmieci (o tym za chwilę), bo na statystycznego Polaka w 2016 roku przypadło 303 kg zebranych odpadów. Jednak, jeśli tylko 15% śmieci trafia na wysypiska to całkiem niezły wynik – oby tak dalej! 

1. Rób przemyślane zakupy

Bez względu na to, czy po chleb chodzisz codziennie do niedalekiej piekarni, czy kupujesz go razem z innymi produktami na cały tydzień. W obydwu przypadkach może się zdarzyć, że wracasz do domu z zakupami zapakowanymi w plastikową torbę. Wiesz, że taka „siatka” po wyrzuceniu jej do kosza, powiewać będzie nad Twoim sumieniem przez nawet 20 lat? W 2014 roku Polacy zużywali rocznie 466 takich reklamówek na osobę. Unijna średnia wynosiła 198. Słabo? Jest coraz lepiej. 

Jak ograniczamy odpady? Coraz częściej pakujemy nasze zakupy w papier lub torby ekologiczne, a przy wyborze produktów, zastanawiamy się, czy na pewno zdążymy je zjeść. Jedzenie u kresu terminu przydatności do spożycia coraz częściej wykorzystujemy w kreatywny sposób (i chwalimy się pomysłami w mediach społecznościowych). Wcale nie odmawiamy sobie ulubionych potraw, ale racjonalnie podchodzimy do zakupów, zwłaszcza spożywczych. Podliczmy: mniej zakupów, to mniej śmieci, mniej plastikowych toreb, mniej zmarnowanych produktów, za to więcej oszczędności i… lepiej dla środowiska! 

2. Postaw na e-książki

W 2008 roku w Ameryce wyliczono, że do wydania wszystkich książek i gazet w USA ścięto 125 mln drzew, wykorzystano 580 mld litrów wody i wyprodukowano ilość papieru, którą można by pokryć 1/4 kontynentu. Drewno do produkcji papieru pochodzi co prawda z tzw. cięć pielęgnacyjnych, czyli usuwania młodych drzew, by dać przestrzeń do wzrostu starszym. Niemniej, przemysł papierniczy przyczynia się do wysokiej emisji CO2 do atmosfery. Do tego dochodzi wpływ szkodliwych substancji wykorzystywanych przy produkcji papieru. Odpowiedzią na problem okazały się e-booki. Owszem, ich produkcja pozostawia ślad węglowy, ale ten jest w pełni utylizowany już po roku użytkowania czytnika. Późniejsze lata użytkowania e-book readera pozwalają na oszczędność emisji ok. 168 kg CO2 rocznie. Przy takiej emisji można wyprodukować 22,5 tradycyjnej książki.

Jeśli jednak jesteś zawziętym molem książkowym i potrzebujesz trzepotu kartek, by wznieść się na intelektualne wyżyny, masz do dyspozycji biblioteki publiczne. Nowe pozycje pojawiają się w nich bardzo szybko, a książki są dostępne za darmo. Jeśli musisz kupić nowy egzemplarz, rozważ pożyczenie go znajomym, kiedy już zapoznasz się z zawartością. Pamiętaj też o białych krukach czekających na Ciebie w antykwariatach!

3. Zwalczaj złe nawyki

Pamiętasz o wyjmowaniu ładowarek z gniazdek elektrycznych, gdy niczego nie ładują? To niewielka oszczędność w skali domowego budżetu, ale wielka w skali świadomego społeczeństwa. 

Jesteś w stanie zrezygnować z kąpieli na rzecz szybkiego prysznica? Brawo! Oszczędność wody i energii potrzebnej do jej ogrzania pozwolą Ci się odprężyć dzięki czystemu… sumieniu.

Transport publiczny zamiast samochodów? Oszczędność czasu, paliwa, a do tego w autobusie możesz poczytać e-booka. 

Wybierając produkty na stół dla swojej rodziny, lustrujesz skład i wybierasz z oferty zdrowej, nieprzetworzonej i ekologicznej żywności. A może zdarzyło Ci się, początkowo z ciekawości, zacząć wyrabiać własne przetwory lub piec chleb? Moda na domowe wyroby to nie tylko zdrowa żywność. To mniej plastikowych opakowań, mniej resztek, mniej sztucznych substancji a znacznie więcej smaku i wartości odżywczych!

Widzisz, jak wiele robisz dla środowiska? To wspaniałe, że mamy nie tylko możliwości, by dokonywać mądrych decyzji. Wiele organizacji dołącza do ekonurtów nie pod presją otoczenia, ale właśnie z troski o przyszłość planety.  

ING Bank Śląski: walkę o czyste powietrze zaczęliśmy od siebie – sprawdź jak

W codziennym życiu coraz częściej działamy na rzecz ochrony środowiska. Im częściej robimy to świadomie, tym lepsze mamy wyniki. Powinniśmy też dbać o to, by nasi najbliżsi znali wartość swoich poczynań na rzecz oczyszczania świata z zanieczyszczeń.

Obawiasz się o przyszłość planety? Dzięki technologiom, zaangażowaniu i przede wszystkim naszej trosce i świadomości możemy wiele zmienić. Wszyscy sprawimy, że świat będzie lepszym miejscem, a Twój dotychczasowy wkład jest nieoceniony! Podziel się z nami swoimi pomysłami jak dbać o środowisko. Dołącz do naszej akcji na www.mojepowietrze.pl

Fot. Fotolia