Odpowiedz

aktualizacja BIK

Witam,

 

jak często ING wysyła aktualizację do BIK? Wiem, że muszą to robić co 7 dni ale na infolinii dostałam informację, że robią to 2 razy w tyg może jest jakaś informacja w które dni?
Zamknęłam kartę kredytową i okres rozliczeniowy kończy się 12 czerwca (karta nie była w ogóle aktywowana) a chce się starać o kredyt hipoteczny, czy jest możliwość aby ją usunąć z bik przed tym terminem?

Odpowiedz
0 Lajków
Angela
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
0
31-05-2019
Wiadomość 1 z 3 (4 733 wyświetleń)

Re: aktualizacja BIK

@Angela BIK aktualizujemy dwa razy w tygodniu - wtorki i czwartki. BIK ma prawo zrealizować aktualizację do dwóch tygodni. Niestety, nie mamy wpływu na proces aktualizacji.

Odpowiedz
0 Lajków
Użytkownik nie istnieje
Wiadomość 2 z 3 (4 708 wyświetleń)

Re.: aktualizacja BIK

[ Edytowane ]

Nie wiem, jak jest w przypadku braku aktywacji karty kredytowej.

Przekonałem się natomiast na własnej skórze, że jeśli jej używałaś, to ING przetrzyma Ci dane o tej karcie w BIKu jako otwarte zobowiązanie co najmniej 90 dni po rozwiązaniu umowy jak nie dłużej. Po tym czasie trzeba się specjalnie prosić, by zaktualizowali wpis.

 

Nie wierz żadnemu pracownikowi ING na słowo, tylko sama sprawdź w BIKu, czy karta faktycznie została zamknięta (o ile w ogóle widnieje w BIKu ze względu na brak aktywacji). Jeśli widnieje jako zobowiązanie otwarte, nie daj się spławić formułką, że dane są dwa razy w tygodniu aktualizowane, tylko żądaj informacji o konkretnej dacie, kiedy karta zostanie oznaczona jako zamknięta. Jak nie będą chcieli udzielić takiej informacji, od razu zawiadamiaj Rzecznika Finansowego i KNF.

 

Pamiętaj też, że często stosuje się miesięczny okres wypowiedzenia, więc być może Twoja umowa nie jest jeszcze rozwiązana.

 

P.S. BIK ma obowiązek zaktualizowania danych przekazanych przez bank w ciągu tygodnia, zazwyczaj robi to dużo szybciej.

Fragment ustawy Prawo Bankowe:
„Banki i instytucje, o których mowa w ust. 4 pkt 2 i 3, obowiązane są do informowania instytucji utworzonych na podstawie ust. 4 o całkowitej spłacie zobowiązań, ich wygaśnięciu, stwierdzeniu nieistnienia zobowiązania, korekcie jego wysokości oraz o nowo powstałych zobowiązaniach i ich aktualizacji, w terminie 7 dni od wystąpienia okoliczności uzasadniających przekazanie informacji. Instytucja utworzona na podstawie ust. 4 obowiązana jest wprowadzić informacje, o których mowa w zdaniu poprzedzającym, do zbioru, w którym są one przetwarzane, w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia ich otrzymania”.

Odpowiedz
0 Lajków
mkowalski8
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
8
0
27-04-2016
Wiadomość 3 z 3 (4 615 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: czas oczekiwania na decyzje

Prosimy o kontakt z doradcą, u którego składałeś wniosek.

28-03-2024
Re: Re.: Nowe konta w ING

A kiedy jakaś sensowna opcja na płacenie kartą w walutach obcych?

28-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy