Rozlicz PIT przez internet w sześciu prostych krokach

Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na rozliczenie podatku przez internet. W 2014 roku drogą elektroniczną wpłynęło ponad 5 milionów deklaracji, czyli aż o 1/3 więcej niż w roku poprzednim. Decydując się na to rozwiązanie zaoszczędzisz czas i unikniesz długich kolejek w Urzędzie Skarbowym. Jeśli chcesz wiedzieć, jak szybko rozliczyć się z fiskusem nie wychodząc z domu, to postępuj zgodnie z poniższymi krokami.

Najwięcej z nas rozlicza się z fiskusem za pomocą formularza PIT-37. Jeśli nie wiesz jaki dokument powinieneś złożyć, sprawdź tutaj. Składanie zeznania PIT w sposób tradycyjny zajmuje więcej czasu, co wynika z konieczności dojazdów i oczekiwania w długich kolejkach na poczcie czy w Urzędzie Skarbowym. Dlatego coraz więcej Polaków decyduje się na złożenie deklaracji przez internet. Jest to rozwiązanie dużo szybsze i wygodniejsze. Ponadto osoby wybierające rozliczenie w formie elektronicznej mogą otrzymać szybciej zwrot nadpłaconego podatku. Do takiego rozliczenia wystarczy tylko sześć szybkich kroków:

Krok 1. Przygotuj niezbędne dane

Do złożenia e-deklaracji potrzebne będą:

 • dane osobowe:
  • imię i nazwisko,
  • identyfikator podatnika (NIP lub PESEL),
  • data urodzenia,
  • adres zamieszkania,
 • informacje z PIT-11 przekazanego nam przez pracodawcę oraz z PIT-11A, PIT-40A, PIT-8C i PIT-R, jeżeli takie otrzymaliśmy,
 • kwota przychodu wykazana w rozliczeniu za rok 2013, która znajduje się na kopii zeszłorocznej deklaracji.
   

Krok 2. Pobierz aplikację

Wejdź na stronę www.portalpodatkowy.mf.gov.pl (zakładka e-Deklaracje po lewej stronie). Następnie wejdź w „Do pobrania” poniżej i pobierz aplikację „e-Deklaracje Desktop”. Zamiast aplikacji w tym samym miejscu możesz pobrać wtyczkę (plug-in). Rekomendujemy jednak skorzystanie z aplikacji, która znacznie ułatwi proces składania deklaracji.

Krok 3. Wypełnij i wyślij formularz

Uruchom aplikację „e-Deklarację Desktop”. Będzie ona wymagała utworzenia profilu nazwanego imieniem i nazwiskiem podatnika. Następnie pojawi się menu główne. Wybierz pozycję „Katalog formularzy”, a następnie formularz, który chcesz wypełnić (np. PIT-37). W poszczególnych zakładkach znajdują się formularze opublikowane w danym roku kalendarzowym, np. w zakładce 2015 znajdują się formularze do rozliczenia podatku za 2014 r.

Wszystkie pola wymagane do uzupełnienia są zaznaczane na formularzu czerwoną ramką. Na wstępie zaznacz właściwy sposób opodatkowania – może być indywidualne lub wspólne z małżonkiem. Wypełnienie formularza zacznij od wpisania podstawowych danych osobowych - imię i nazwisko, PESEL, NIP, data urodzenia i adres. Jeżeli rozliczasz się wspólnie z małżonkiem, to będą potrzebne także jego dane. Następnie możesz przystąpić do uzupełniania części dochodowej przepisując dane z dokumentów otrzymanych od płatnika lub pracodawcy w odpowiednie komórki.

Krok 4. Ulgi, darowizny i 1%

Po obliczeniu dochodu istnieje możliwość pomniejszenia wymiaru opodatkowania m.in. o składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), ulgę rehabilitacyjną, przekazane darowizny i ulgę internetową. Kwota podatku może być pomniejszona także o ulgę na dziecko. W zeznaniu podatkowym można wskazać organizację pożytku publicznego, na którą chcemy przekazać 1 % podatku, poprzez podanie w formularzu PIT jej KRS oraz kwoty do przekazania.

Po całkowitym wypełnieniu formularza wybierz opcję „sprawdź poprawność”, znajdującą się w górnej części strony. Jeżeli formularz nie wymaga naniesienia poprawek, wyślij go wybierając „Dalej”.

Krok 5. Dokonaj weryfikacji formularza

Do zweryfikowania formularza potrzebna będzie przygotowana wcześniej kwota przychodu wykazana w zeznaniu za rok 2013. Osoby, które rozliczają się po raz pierwszy i nie wskazały przychodu w roku poprzednim, wpisują „0”.

Krok 6. Pobierz i zachowaj Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO)

Jest to poświadczenie traktowane na równi z dowodem nadania listu poleconego, czy potwierdzeniem złożenia PIT-u w Urzędzie Skarbowym. Należy pamiętać, że obowiązkiem każdej osoby składającej deklarację jest nie tylko złożenie jej w terminie, ale także przechowywanie wszelkiego rodzaju potwierdzeń, przez co najmniej 5 lat.

 


Za długie? Tutaj artykuł w pigułce >>

Rozliczenie podatkowe przez internet to najszybszy i najwygodniejszy sposób, na który z roku na rok decyduje się coraz więcej Polaków. Znając 6 prostych kroków, złożysz deklarację szybko, sprawnie i z minimum formalności. Do weryfikacji nie jest potrzebny podpis elektroniczny. Jedyne, czego potrzebujesz to komputer z dostępem do internetu oraz odrobina chęci, by szybko i sprawnie przebrnąć przez urzędowy formularz.

 

Źródlo zdjęcia: fotolia.com