Lepsze zdrowie i samopoczucie. Szybki i przyjemny dojazd do pracy. Znakomity sposób na wspólne spędzanie czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Oszczędzanie pieniędzy i troska o środowisko w jednym! Korzyści z jazdy na rowerze docenia coraz więcej Polaków! Ale jak jeździć bezpiecznie?
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego ok. 61,6% gospodarstw domowych posiada przynajmniej jeden rower. Rocznie kupujemy zaś aż ponad milion[1] nowych jednośladów! Popularność rowerowego szaleństwa rośnie , bo prawie ¼ Polaków wskakuje na rower niemal codziennie, a ponad 16% raz lub dwa razy w tygodniu.
Hej, cykliści! Poznajmy się lepiej!
Zdecydowanie najliczniejszą (43%) grupę rowerzystów w Polsce tworzą osoby w wieku 25-34 lata. Co ciekawe, więcej mamy w kraju cyklistek niż cyklistów! Rowerzystki stanowią aż 58% wszystkich miłośników jazdy na dwóch kołach.
Dominują tzw. rowerzyści miejscy, czyli osoby wybierające ten środek transportu kilka razy w tygodniu, by dojechać do pracy, szkoły, sklepu czy na uczelnię – 51%. Za nimi plasują się rowerzyści rekreacyjni – 28%. Warto podkreślić, że swoją obecność w tej grupie wyraźnie zaznaczają nieaktywne zawodowo osoby po 50. roku życia – renciści czy emeryci. „Rowerowy peleton” uzupełniają rowerzyści okazjonalni (12%) i regularnie startujący w różnych zawodach wyczynowcy – 9%.
Niezależnie, do której grupy rowerzystów należysz, aby czerpać jak największą przyjemność z dwóch kółek, warto pamiętać o kulturze jazdy i zasadach bezpieczeństwa – przede wszystkim na drodze, ale także przy pozostawianiu roweru na ulicy i przechowywaniu go w domu.
Jak unikać niebezpiecznych sytuacji na drodze?
Niestety wraz ze wzrostem liczby rowerzystów na polskich drogach rośnie także liczba wypadków i kolizji z ich udziałem. Według danych Komendy Głównej Policji w 2017 roku w wypadkach uczestniczyło 4,2 tys. rowerzystów. W 2018 – 4,7. tys. Winę za wypadki z udziałem rowerów i samochodów znacznie częściej ponoszą kierowcy niż rowerzyści. Spośród 4212 wypadków[2], w których uczestniczyli rowerzyści w 2017:
Prowadzące do wypadków błędy rowerzystów to najczęściej:
Podobne błędy popełniają odpowiedzialni za wypadki kierowcy innych pojazdów:
Rowerzyści należą do tzw. niechronionych użytkowników dróg, dlatego w wypadkach to niemal zawsze oni są najbardziej poszkodowani. Jeśli w wypadku z udziałem rowerzystów są ranni, to w 93% przypadków obrażenia ponoszą właśnie rowerzyści!
Do najczęstszych urazów należą obrażenia głowy, twarzy i szyi – 51% wszystkich uszkodzeń ciała rowerzystów w wypadkach.
Koncentrację w czasie jazdy należy utrzymywać cały czas – nie tylko na skrzyżowaniach. Analiza policyjnych danych o wypadkach z udziałem rowerzystów w Polsce z lat 2016-2017 wykazała, że aż 61% niebezpiecznych sytuacji wydarza się poza skrzyżowaniami.
Jak bezpiecznie przechowywać i parkować rower?
Według badań Smartscope wykonanych dla Nationale Nederlanden, 29% rowerzystów miało w przeszłości doświadczenia z kradzieżą jednośladu!
By nasz rower nie zmienił niespodziewanie właściciela, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad:
Najbardziej popularne (55%) są w tej chwili modele rowerów za około 2000 złotych, które zapewniają już całkiem wysoki komfort jazdy. W związku z tym rośnie również zainteresowanie ubezpieczeniem roweru od kradzieży, które wykupuje aktualnie ponad 20% posiadaczy rowerów.
Poznaj ubezpieczenie "na 2 koła" - dla rowerów i hulajnóg elektrycznych >
Co robić, a czego nie podczas jazdy na rowerze?
Dwie najważniejsze i najbardziej uniwersalne zasady kulturalnej i bezpiecznej jazdy na rowerze to:
Poznaj ubezpieczenie "na 2 koła" - dla rowerów i hulajnóg elektrycznych >
Źródła:
[1] https://www.rp.pl/Biznes/200309812-Polacy-rocznie-kupuja-milion-rowerow.html
[2] Wytyczne organizacji bezpiecznego ruchu rowerowego Podręcznik, publikacja przygotowana na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Aby dodać komentarz, musisz się zarejestrować. Jeśli jesteś już zarejestrowany, zaloguj się. Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś, zarejestruj się i zaloguj.