Chcesz zacząć inwestować na giełdzie, ale boisz się, że wybierzesz złą spółkę i stracisz pieniądze? Zbuduj swój własny portfel – czyli zbiór inwestycji, dzięki którym łatwiej będzie Ci osiągnąć zyski i zarządzać ryzykiem. Staranna budowa portfela inwestycyjnego nie uchroni Cię przed podejmowaniem błędnych decyzji, ale pozwoli uniknąć rozczarowań. Poznaj cztery sposoby na solidny portfel.
Przed rozpoczęciem inwestycji warto zastanowić się co chcemy osiągnąć. Im bardziej szczegółowe będą cele, które przed sobą stawiamy, tym łatwiej będzie je osiągnąć. Zacznij od zadania sobie pytań:
- Ile pieniędzy będziemy potrzebowali w przyszłości?
- Jakie środki do inwestycji posiadamy?
- Czy chcemy inwestować krótko czy długoterminowo?
- Czy jesteśmy przygotowani na ryzyko? Czy chcemy zyskać 5% bez możliwości utraty kapitału, czy może 15% rocznie z możliwością utraty części zainwestowanych środków?
Odpowiedź na te pytania pozwoli nam wybrać odpowiednią strategię inwestycyjną i optymalne ulokowanie swoich środków.
Jeśli odpowiedziałeś sobie sumiennie na pytania z pierwszego kroku, krok drugi nie powinien być trudny. Teraz musisz zastanowić się jak zainwestować swoje środki. Portfel inwestycyjny możemy stworzyć w oparciu o poniższe klasy aktywów:
Alokacja aktywów jest bardzo ważnym elementem procesu inwestycyjnego, pozwala osiągnąć zakładane długoterminowe cele jak też obniżyć ryzyko portfela inwestycyjnego. Jeżeli na przykład zainwestujesz połowę portfela w akcje i połowę w obligacje skarbowe zredukujesz ryzyko portfela. Akcje przynosić będą wysokie zyski podczas dobrej sytuacji gospodarczej, a obligacje skarbowe podczas recesji.
To jedna z najważniejszych części w całym procesie inwestycyjnym. Jeżeli zdecydujemy się na zainwestowanie w akcje, mamy dość szeroki wachlarz możliwości. Na parkiecie notowanych jest 471 spółek (stan na 29 stycznia 2015). Jak wybrać te, które pozwolą nam zarobić więcej niż rynek? Istnieje kilka sposobów:
- Można samemu analizować spółkę – jednak przebrnięcie przez sprawozdania finansowe, raporty bieżące i dokonanie wyceny spółki, jest zbyt czasochłonne dla wielu inwestorów.
- Można także skorzystać z analiz i rekomendacji biur maklerskich – wadą takiego rozwiązania jest to, że analizę sporządza się na określony moment po kilku dniach analiza może być nieaktualna ponieważ pojawiły się informacje, które zmieniły oblicze prognozy.
W budowaniu portfela ważna jest dywersyfikacja. Jest to rozdrobnienie portfela pomiędzy różne aktywa. Na przykład zamiast inwestować całość zgromadzonych środków w jedną akcje lepiej jest zainwestować w 5-7 spółek. Nie ma osób nieomylnych dlatego nawet najlepszym zdarza się popełnić błędy. Ważne jest więc abyśmy nie polegali tylko na jednej inwestycji, ale na ich większej ilości.
OK, przebrnąłeś przez kroki 1-3 i masz już wybrane akcje, które widnieją na twoim rachunku jednak to jeszcze nie koniec, a właściwie początek! Wielu inwestorów po zakupieniu akcji pozostawia inwestycje samemu sobie. Po zakupie akcji niezbędne jest stałe monitorowanie spółek, które zakupiliśmy. Rynek żyje i cały czas pojawiają się nowe informacje. Akcje spółki, które wydawały się być dobrą inwestycją wczoraj, wcale nie muszą być dobrą inwestycją za miesiąc czy pół roku. Warto mieć to na uwadze i cały czas monitorować rynek. Jeżeli kupiliśmy akcje, które okazały się trafną inwestycją i wzrosły w ostatnim roku o 50% to ich udział w portfelu drastycznie wzrósł. Warto więc przynajmniej część zysków zrealizować sprzedając akcje, aby zapewnić odpowiedni poziom dywersyfikacji.
Za długie? Tutaj artykuł w pigułce >>
Chcesz zacząć inwestować? Zrób to rozważnie.
Przedstawiona charakterystyka budowy portfela jest bardzo uproszczona. Przy jego budowie możemy także skorzystać z pomocy. Istnieją dwa rozwiązania:
Źródło zdjęcia: fotolia.com
Aby dodać komentarz, musisz się zarejestrować. Jeśli jesteś już zarejestrowany, zaloguj się. Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś, zarejestruj się i zaloguj.