Oszczędność czasu, możliwość dokonania transakcji z dowolnego miejsca, wgląd we własne finanse o każdej porze dnia i nocy czy niższe koszty rachunku – to tylko niektóre z zalet bankowości internetowej. Jak z każdego dobrodziejstwa trzeba jednak nauczyć się z niej korzystać. Przestrzegaj kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa, a zapewnisz sobie jeszcze większy komfort i spokojną głowę.
W pierwszej kolejności zabezpiecz komputer, za pośrednictwem którego korzystasz z usług e-banku. Zainstaluj na nim legalne oprogramowanie, program antywirusowy i firewalla. Legalność jest tu na wagę złota. Twórcy legalnych systemów operacyjnych tworzą „łaty” na luki wyszukiwane przez przestępców. Oprogramowanie pirackie nie zapewni Ci odpowiednich aktualizacji, a ponadto może być stworzone przez przestępców i zawierać szkodliwe wirusy. Jeśli dojdzie do zainfekowania Twojego komputera, oprogramowanie może przechwycić Twoje poufne dane.
Programy antywirusowe i firewalle (zabezpieczenia sieci i systemów przed intruzami) również nie powinny być pobierane z nieznanych źródeł, czyli np. ze stron internetowych, których wiarygodności nie jesteś pewien. W Twoim interesie jest pamiętanie o ich aktualizacjach. Każda nowsza wersja jest lepiej przygotowana do ochrony Twojego komputera przed atakami i złośliwym oprogramowaniem.
Hasło do konta w e-banku chroni dostępu do Twoich finansów. Dlatego ustal je z głową – na odpowiednim poziomie trudności, ale też z myślą o jego łatwym zapamiętaniu. Nie stosuj we wszystkich serwisach internetowych jednego hasła. Stwórz ich wiele, ale zastosuj jeden, łatwy do zapamiętania klucz (np. różne kombinacje liter i cyfr z wymyślonego przez Ciebie zdania lub zmiana kolejności liter).
Strona e-banku dostarcza Ci wielu informacji o stosowanych zabezpieczeniach. Po pierwsze, upewnij się, czy prawidłowo wpisałeś adres URL, czyli adres strony internetowej. Bądź uważny, czasem drobna literówka może przekierować Cię do niebezpiecznego serwisu. Po drugie, sprawdź, czy połączenie z bankiem jest szyfrowane. Znakiem tego jest adres WWW zaczynający się od https:// oraz symbol zamkniętej kłódki. W zależności od przeglądarki może znajdować się w różnych miejscach, ale znajdziesz go po lewej stronie w pasku adresu strony. Po kliknięciu w ikonę kłódki wyświetlą Ci się certyfikaty bezpieczeństwa serwisu.
Do e-banku masz wprawdzie dostęp wszędzie, ale nie wykorzystuj każdej okazji do zalogowania się. Unikaj miejsc z komputerami, do których dostęp ma więcej niż jedna osoba (np. kawiarenki internetowe) i z niezabezpieczonymi sieciami Wi-Fi (np. kina, restauracje). Najlepiej swoje konto internetowe obsługuj w domu i na własnym sprzęcie komputerowym.
Przeglądarki gromadzą historię Twoich działań w sieci w plikach cookie i w pamięci cache czyli w plikach tymczasowych. W celu ochrony swoich danych czyść pamięć podręczną – zawsze, gdy korzystałeś z e-banku na komputerze dostępnym publicznie. Pamiętaj też o wylogowaniu się z konta. Nigdy nie pomijaj tego kroku zarówno na własnym, jak i na obcym sprzęcie. Zamknięcie przeglądarki nie wystarczy, ponieważ dane dotyczące Twojego logowania mogą być przechowywane w sesji autoryzacyjnej przeglądarki i w niektórych przypadkach dostępne także po jej ponownym otwarciu.
Nie każdy e-mail jest warty Twojej odpowiedzi, a już na pewno nie ten z prośbą o przesłanie poufnych danych. Może być to próba phishingu (wyłudzenia informacji), dlatego ignoruj takie wiadomości i wystrzegaj się klikania w zawarte w nich aktywne hiperłącza. Zanim klikniesz w link w mailu zawsze bardzo uważnie sprawdź adres, do którego prowadzi. Twoją czujność powinny też wzbudzić podejrzane pliki graficzne w załączniku. Mogą być one wyposażone w szkodliwe kody, które ułatwią przestępcom szpiegowanie Cię w sieci, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim Bankiem.
Jeśli miałeś kiedyś pokusę, by zapisać PIN do karty lub login i hasło na kartce papieru, szybko o tym zapomnij. Takie dane przechowuj jedynie w swojej pamięci. Nie przekazuj ich też osobom trzecim (nawet rodzinie), nie przesyłaj e-mailem, a nawet nie zezwalaj przeglądarce na zapisanie haseł i nazw użytkownika. Traktuj takie informacje jako ściśle tajne.
Bezpieczne zakupy online? Jak najbardziej! To zazwyczaj tańsza, szybsza i bardziej wygodna forma kupowania. Aby była ona jednak bezpieczna, korzystaj z usług sprawdzonych e-sklepów. Sklep godny zaufania nie autoryzuje transakcji na swojej stronie internetowej samodzielnie, lecz kieruje Cię do serwisu usługowego, który pośredniczy w przekazywaniu płatności (np. Przelewy24.pl, AllPay.pl, PayPal) lub przekazuje Ci informacje o standardowej formie płatności, czyli dane do przelewu.
Ryzyko utraty poufnych danych nie jest wysokie, a sytuacje takie zdarzają się sporadycznie. Jeśli jednak zetkniesz się z praktykami, które wzbudzają Twoje podejrzenia, podziel się nimi z bankiem, który jest Twoim partnerem. Zatroszczy się o każdy detal, który może zagrażać Twojemu bezpieczeństwu. Nie obawiaj się więc wykręcić numeru telefonu lub zgłosić sprawy e-mailem. Czujność i szybka reakcja to szansa na ustrzeżenie przed niebezpieczeństwem nie tylko Twoich pieniędzy, ale także dóbr innych klientów banku, którzy zostaną w odpowiednim czasie ostrzeżeni przed zagrożeniem. Pamiętaj, wszystkie dane kontaktowe swojej instytucji finansowej znajdziesz na jej stronie internetowej.
Źródło zdjęcia: iStockphoto.com
Aby dodać komentarz, musisz się zarejestrować. Jeśli jesteś już zarejestrowany, zaloguj się. Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś, zarejestruj się i zaloguj.