Odpowiedz

Jak w ogóle zacząć oszczędzać?

Witam!

To mój pierwszy post tutaj :-)

 

Chciałbym zapytać, jak ktoś taki jak ja ma w ogóle zacząć oszczędzać. Nigdy tego nie robiłem a każdą nadwyżkę pieniędzy z reguły przepuszczam na głupoty...

 

pozdrawiam

 

kowboj_mazowsze
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
1
1
04-11-2015
Wiadomość 1 z 6 (44 751 wyświetleń)

Re.: Jak w ogóle zacząć oszczędzać?

Proponuję rozpocząć oszczędzanie za pomocą konta Smart Saver. Płacąc kartą lub robiąc przelew możesz oszczędzać małymi kwotami. Środki odkładają się zgodnie z wybraną formą oszczędzania - procent od kwoty lub jej zaokrąglenie.

Odpowiedz
0 Lajków
KarolU
Były moderator
Były moderator icon
1
0
04-09-2015
Wiadomość 2 z 6 (44 697 wyświetleń)

Re.: Jak w ogóle zacząć oszczędzać?

[ Edytowane ]
Zacząć odkładać małe sumy na dedykowane konto… po pewnym czasie sam stwierdzisz, że się opłacało Emotikon: Mrugający
Odpowiedz
0 Lajków
pd
pd
Doradca z ambicjami III
Doradca z ambicjami III icon
36
31
29-10-2015
Wiadomość 3 z 6 (44 653 wyświetleń)

Re.: Jak w ogóle zacząć oszczędzać?

A może bezpłatna usługa stałego zlecenia? To bank przelewa za Ciebie kwotę, którą chcesz na wyznaczone przez Ciebie konto. Można wyznaczyć sobie na to dzień np. zaraz po przelewie pensji, kiedy jeszcze  środki są na koncie Emotikon: Szczęśliwy Wygodne i co najważniejsze bez opłat. Polecam.

blanka
Pracuję w ING
Pracuję w ING icon
8
3
15-01-2016
Wiadomość 4 z 6 (39 814 wyświetleń)

Re.: Jak w ogóle zacząć oszczędzać?

[ Edytowane ]

ja zaczęłem od oszczędzania na jędzeniu Emotikon: Szczęśliwy
obserwuję (...) np i ogarniam sobie zniżki. w taki sposób uda się trochę zaoszczędzić

Odpowiedz
0 Lajków
adamnortan
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
0
14-04-2020
Wiadomość 5 z 6 (20 876 wyświetleń)

Re.: Jak w ogóle zacząć oszczędzać?

Piszę prywatnie - nie jako pracownik ING. Zaznaczam, że bliżej mi do sknerusa niż lekkoducha :-)

Kilka moich rad, które stosujemy:

1. Polecam po przelaniu wynagrodzenia od razu odłożyć - min. 10% na zasadzie najpierw zapłać sobie. I żyjesz za 90%, 80%, może 70% miesięcznego wynagrodzenia. 

2. Zrób sobie kilka kategorii oszczędności - np. krótkoterminowe: prezent na urodziny mamy za 3 miesiące, średnioterminowe: na remont łazienki, zmianę mebli, urlop, dłuższy termin - tu już abstrakcja - emerytura, poduszka bezpieczeństwa na 6 miesięcy życia bez wypłaty. 

3. Nie podbieraj - jak coś jest na koncie oszczędnościowym i ma swój cel to jest święte. Ja zabranie z OKO traktuję jako okradanie się. 

4. Pomyśl, czy możesz zrezygnować z jakichś wydatków i zastąpić je np. zamiast kupować wodę w automacie za 3 zł, może zabrać z domu bidon z wodą?

5. Planuj do przodu i duże wydatki podziel na miesięczne "raty". Wiesz kiedy kto ma urodziny, kiedy są święta i kiedy kończy się ubezpieczenia auta. 1000 zł jednorazowo może być problemem, ale 5 miesięcy po 200 zł zbierane wcześniej już mniej boli. 

6. Zrób sobie np w excelu zestawienie - wpływ, stałe regularne opłaty, rachunki, przewidywane wydatki i zobaczysz ile masz do zagospodarowania.

7. Nie trzymaj tych oszczędności na koncie osobistym. Przelej na OKO, korzystaj ze smartsavera, cele oszczędnościowe, może fundusze. 

 

 

DarekN
Pracuję w ING
Pracuję w ING icon
159
63
30-10-2015
Wiadomość 6 z 6 (20 581 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: czas oczekiwania na decyzje

Prosimy o kontakt z doradcą, u którego składałeś wniosek.

28-03-2024
Re: Re.: Nowe konta w ING

A kiedy jakaś sensowna opcja na płacenie kartą w walutach obcych?

28-03-2024