Płatności

Odpowiedz

Płatności za granicą - jak najtaniej w ING??

Cześć

Zaczyna się okres urlopowy. Zaraz ludzie będą mieć wyjazdy. W Polsce wiadomo, łatwo płacić kartą czy wypłacać z bankomatów, bo koszty ewentualne są proste do przewidzenia zgodnie z TOiP.

Zakładam ten temat głównie z powodu wyjazdów zagranicznych. Załóżmy UE oraz reszta świata.

W przypadku UE nie w każdym kraju jak np Szwecja, Norwegia walutą jest EURO

 

Aby nie korzystać tylko i wyłącznie z Revoluta czy Curve, wielka prośba do ING w tym temacie o napisanie:

1. Jaka jest najtańsza opcja płatności bezgotówkowo w przypadku Euro, krajów europejskich gdzie nie ma Euro oraz reszta świata?

2. Jaka jest najtańsza opcja analogicznie jeśli chodzi o wypłaty w bankomatach jak wyżej?

Skąd te pytania?

Ponieważ TOiP je strasznie "rozlazłe" Nie wiemy tak dokładnie, które karty jak są rozliczane (w przypadku zagranicznych, która po kursie banku, która po organizacji Visa MC itd) Warto by było o tym porozmawiać Emotikon: Mrugający

 

Może zacznę. Opcja nr 1.

Np we Włoszech płacimy w Euro. Możemy założyć konto walutowe w Euro. Przelać na to konto Euro i płacić kartą VISA (tą standardową wydaną do konta) lub kartą wielowalutową VISA. Czy jednak jest jakaś prowizja od tej płatności? A co w przypadku, gdy jestem w Szwajcarii i nie można mieć konta walutowego we frankach? itd Co z tymi kartami za granicą? Jedna wypłata za 0zł, później 5zł + 3%? Czy jeszcze coś dochodzi?

A co z wypłatami np na Wyspach kanaryjskich?

Pytanie kolejne - jaka jest różnica w wypłatach zagranicznych w bankomatach i w przypadku operacji bezgotówkowych za granicą, skoro te karty w/w (Visa standard, Visa wielowalutowa) są tak do siebie podobne i różni ich jedynie opłata za korzystanie/wydanie.

Do czego tak naprawdę potrzebna jest karta do konta walutowego euro MC? Jakie są i gdzie z niej korzyści?

 

Druga opcja

Jeśli dobrze wyczytałem, to w przypadku karty kredytowej (już nawet tej najtańszej) VISA, nie ma prowizji od płatności bezgotówkowych za granicą. Ale po jakim kursie jest przeliczane? VISA czy ING? Czy zawsze jest Euro- złotówki? Czy np w  UK to funty - złotówki czy funty - euro - złotówki?

Np w Tajlandii to waluta tajlandzka - złotówka czy "siedemnaście" przewalutowań aby doszło do złotówki?

Czy podobnie wygląda w przypadku karty kredytowej MasterCard?

 

Jak widzicie, pytań jest wiele. Zapraszam do rozmowy, do wyjaśnień, podpowiedzi jak sobie Wy użytkownicy radzicie w przypadku rozwiązań w ING (lub ewentualnie opcji u konkurencji, bo ponoć karta w PEKAO SA jest bardzo dobra)**** oraz co ING radzi - jak najlepiej i najbardziej korzystnie korzystać podczas urlopu zagranicznego, aby nie popaść w zbędne koszty (w dobie dzisiejszej inflancji nikomu nie potrzebne)

Zebrane informacje byłyby niezłym zbiorem wiedzy Emotikon: Mrugający

 

**** - nie rozmawiamy o Revolut, Curve i innych fintechach. Nie rozmawiamy o kartach/ rachunkach premium w innych bankach, bo przeciętnego Polaka na takie opcje nie stać (koszty kart, min wpływy itd, limity kredytowe, przeważnie droższe konta)

 

 

Odpowiedz
0 Lajków
viggen
Główny rachmistrz I
Główny rachmistrz I icon
264
47
03-02-2016
Wiadomość 1 z 16 (37 119 wyświetleń)

Re: Płatności za granicą - jak najtaniej w ING??

[ Edytowane ]

Oczywiście już przedstawię odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. 

Zacznę od karty Visa - do konta osobistego posiadamy tylko jedną taką kartę jest to Visa Zbliżeniowa, którą wydajemy do konta w złotówkach. Mając konto walutowe, można ją z tym kontem powiązać. Taka usługa jest darmowa. Karta wtedy staje się wielowalutową.

Karta Mastercard jest świetnym rozwiązaniem, jeśli konto walutowe w euro to nasz jedyny produkt w banku.

Skupię się więc tutaj na karcie Visa Zbliżeniowej oraz jej funkcji wielowalutowej.

  1. Płatności kartą Visa. Korzystając z karty w krajach, gdzie walutą jest euro, funt brytyjski czy dolar amerykański warto skorzystać z jej funkcji wielowalutowej. W momencie płatności gotówkę pobieramy z konta walutowego, w której walucie jest transakcja. Nie ma żadnego przewalutowania czy dodatkowych prowizji. 
  2. Płatności kartą Visa w krajach gdzie waluta rozliczeniowa jest inna niż złotówki i wymienione wyżej – przewalutowanie odbywa się po kursie organizacji płatniczej Visa – bezpośrednio z waluty, w jakiej jest realizowana płatność. Za takie przewalutowanie pobieramy 2% prowizji. W takich krajach korzystnym rozwiązaniem będzie karta kredytowa. Sposób przeliczenia transakcji jest taki sam – wg kursu organizacji płatniczej Visa, nie pojawi się jednak dodatkowa prowizja.
  3. Wypłaty z bankomatów w Unii Europejskiej oraz krajach jednolitego obszaru płatności w euro (listę wszystkich krajów sprawdzisz tutaj: https://www.ing.pl/indywidualni/aplikacja-mobilna/przelewy/kraje-sepa)– wszystko zależy od konta, do jakiego domyślnie jest wydana karta Visa. Opłaty te dotyczą również korzystania z funkcji wielowalutowej.
    • Konto Direct – jedna wypłata w miesiącu jest bezpłatna, każda kolejna to 5 zł. 
    • Konto Mobi – tutaj podobnie, raz w miesiącu można wypłacić bez opłaty, kolejna w miesiącu to 2,5 zł,
    • Konto Komfort – wszystkie wypłaty w obszarze, o jakim rozmawiamy są darmowe.
  4. Wypłaty w innej walucie – każda wypłata kartą Visa do kota osobistego za granicą, w walucie innej niż euro związana jest z prowizją w wysokości 3% kwoty transakcji. Przewalutowanie również odbędzie się po kursie organizacji płatniczej Visa. 
**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
NataliaKr
Moderator
Moderator icon
408
81
18-01-2021
Wiadomość 2 z 16 (37 077 wyświetleń)

Re: Płatności za granicą - jak najtaniej w ING??

[ Edytowane ]

Dziękuję za odpowiedź.

Troszkę jeszcze pytań Emotikon: Mrugający (wytłuszczone to Twoje cytaty)

 

Karta Mastercard jest świetnym rozwiązaniem, jeśli konto walutowe w euro to nasz jedyny produkt w banku.

 

To w takim razie po co Polakowi taka karta i tylko do Euro, skoro jej opłata to miesięcznie 1,50zł a nic więcej poza standardowej Visa zbliżeniowa nic nie daje?

 

Płatności kartą Visa. Korzystając z karty w krajach, gdzie walutą jest euro, funt brytyjski czy dolar amerykański warto skorzystać z jej funkcji wielowalutowej. W momencie płatności gotówkę pobieramy z konta walutowego, w której walucie jest transakcja. Nie ma żadnego przewalutowania czy dodatkowych prowizji. 

 

Czyli "strata" jest tylko na kantorze online ING?

A tu aż się prosi, że brakuje więcej walut europejskich, skoro w całej Europie (nie tylko w UE) nie wszędzie jest Euro. Mamy Szwecję, Norwegię czy nawet Szwajcarię, gdzie mają swoje waluty. Czy w tym przypadku są jakieś inne zasady, skoro przykładowe Państwa wymienione przeze mnie należą do SEPA?

 

Płatności kartą Visa w krajach gdzie waluta rozliczeniowa jest inna niż złotówki i wymienione wyżej – przewalutowanie odbywa się po kursie organizacji płatniczej Visa – bezpośrednio z waluty, w jakiej jest realizowana płatność. Za takie przewalutowanie pobieramy 2% prowizji.

 

Jeśli dobrze rozumiem - ZAWSZE to z danej waluty (Euro, USD czy też jen japoński lub dolar australijski) na złotówki, bez pośrednich walut? I jeśli dobrze rozumiem - w przypadku debetowej VISA - kurs VISA + 2% prowizji ING?
I znowu wrócę - brak waszych kont walutowych w innych walutach, jakie są w Europie.

 

W takich krajach korzystnym rozwiązaniem będzie karta kredytowa. Sposób przeliczenia transakcji jest taki sam – wg kursu organizacji płatniczej Visa, nie pojawi się jednak dodatkowa prowizja.

 

Karta kredytowa (jeśli dobrze zrozumiałem) to jest nawet lepsza niż wielowalutowa Visa i przypomina prawie REVOLUT. Opłata to tylko przewalutowanie po kursie VISA, które posiada bardzo niski spread. Napisałaś o Visa kredytowej. A jak w przypadku kredytowej MasterCard? I czy ta reguła tylko przewalutowanie po kursie wydawcy karty dotyczy wszystkich kart kredytowych ING?

 

Konto Direct – jedna wypłata w miesiącu jest bezpłatna, każda kolejna to 5 zł. 

 

Pomijając opłaty DCC (Dynamic Currency Conversion) na które ING nie ma wpływu, to  tylko 5zł bez żadnych opłat przewalutowań (strefa SEPA)? (mam na myśli od drugiej wzwyż wypłacie)?

 

Wypłaty w innej walucie – każda wypłata kartą Visa do kota osobistego za granicą, w walucie innej niż euro związana jest z prowizją w wysokości 3% kwoty transakcji. Przewalutowanie również odbędzie się po kursie organizacji płatniczej Visa.

 

Czyli wypłata np w Tajlandii jest obarczona kosztem - kurs VISA + 3% prowizji? Czy coś jeszcze?

 

 

Odpowiedz
0 Lajków
viggen
Główny rachmistrz I
Główny rachmistrz I icon
264
47
03-02-2016
Wiadomość 3 z 16 (36 594 wyświetleń)

Re: Płatności za granicą - jak najtaniej w ING??

Dziękuję za odpowiedź.

Troszkę jeszcze pytań Emotikon: Mrugający (wytłuszczone to Twoje cytaty)

 

Karta Mastercard jest świetnym rozwiązaniem, jeśli konto walutowe w euro to nasz jedyny produkt w banku.

 

To w takim razie po co Polakowi taka karta i tylko do Euro, skoro jej opłata to miesięcznie 1,50zł a nic więcej poza standardowej Visa zbliżeniowa nic nie daje?

 

Płatności kartą Visa. Korzystając z karty w krajach, gdzie walutą jest euro, funt brytyjski czy dolar amerykański warto skorzystać z jej funkcji wielowalutowej. W momencie płatności gotówkę pobieramy z konta walutowego, w której walucie jest transakcja. Nie ma żadnego przewalutowania czy dodatkowych prowizji. 

 

Czyli "strata" jest tylko na kantorze online ING?

A tu aż się prosi, że brakuje więcej walut europejskich, skoro w całej Europie (nie tylko w UE) nie wszędzie jest Euro. Mamy Szwecję, Norwegię czy nawet Szwajcarię, gdzie mają swoje waluty. Czy w tym przypadku są jakieś inne zasady, skoro przykładowe Państwa wymienione przeze mnie należą do SEPA?

 

Płatności kartą Visa w krajach gdzie waluta rozliczeniowa jest inna niż złotówki i wymienione wyżej – przewalutowanie odbywa się po kursie organizacji płatniczej Visa – bezpośrednio z waluty, w jakiej jest realizowana płatność. Za takie przewalutowanie pobieramy 2% prowizji.

 

Jeśli dobrze rozumiem - ZAWSZE to z danej waluty (Euro, USD czy też jen japoński lub dolar australijski) na złotówki, bez pośrednich walut? I jeśli dobrze rozumiem - w przypadku debetowej VISA - kurs VISA + 2% prowizji ING?
I znowu wrócę - brak waszych kont walutowych w innych walutach, jakie są w Europie.

 

W takich krajach korzystnym rozwiązaniem będzie karta kredytowa. Sposób przeliczenia transakcji jest taki sam – wg kursu organizacji płatniczej Visa, nie pojawi się jednak dodatkowa prowizja.

 

Karta kredytowa (jeśli dobrze zrozumiałem) to jest nawet lepsza niż wielowalutowa Visa i przypomina prawie REVOLUT. Opłata to tylko przewalutowanie po kursie VISA, które posiada bardzo niski spread. Napisałaś o Visa kredytowej. A jak w przypadku kredytowej MasterCard? I czy ta reguła tylko przewalutowanie po kursie wydawcy karty dotyczy wszystkich kart kredytowych ING?

 

Konto Direct – jedna wypłata w miesiącu jest bezpłatna, każda kolejna to 5 zł. 

 

Pomijając opłaty DCC (Dynamic Currency Conversion) na które ING nie ma wpływu, to  tylko 5zł bez żadnych opłat przewalutowań (strefa SEPA)? (mam na myśli od drugiej wzwyż wypłacie)?

 

Wypłaty w innej walucie – każda wypłata kartą Visa do kota osobistego za granicą, w walucie innej niż euro związana jest z prowizją w wysokości 3% kwoty transakcji. Przewalutowanie również odbędzie się po kursie organizacji płatniczej Visa.

 

Czyli wypłata np w Tajlandii jest obarczona kosztem - kurs VISA + 3% prowizji? Czy coś jeszcze?

 

 

Odpowiedz
0 Lajków
viggen
Główny rachmistrz I
Główny rachmistrz I icon
264
47
03-02-2016
Wiadomość 4 z 16 (36 998 wyświetleń)

Re: Płatności za granicą - jak najtaniej w ING??

To w takim razie po co Polakowi taka karta i tylko do Euro, skoro jej opłata to miesięcznie 1,50zł a nic więcej poza standardowej Visa zbliżeniowa nic nie daje?
Taka karta jest dobrym rozwiązaniem, jeśli klient posiada u nas tylko konto walutowe w euro. Do konta walutowego nie wydajemy karty Visa Zbliżeniowej.


Czyli "strata" jest tylko na kantorze online ING?

A tu aż się prosi, że brakuje więcej walut europejskich, skoro w całej Europie (nie tylko w UE) nie wszędzie jest Euro. Mamy Szwecję, Norwegię czy nawet Szwajcarię, gdzie mają swoje waluty. Czy w tym przypadku są jakieś inne zasady, skoro przykładowe Państwa wymienione przeze mnie należą do SEPA?

Konta walutowe mamy w EUR, GBP i USD. W walutach, które obowiązują w wymienionych przez Ciebie krajach, nie mamy kont. Jeśli jednak do tych Państw zrobisz przelew w euro, będzie on bezpłatny.

 

Jeśli dobrze rozumiem - ZAWSZE to z danej waluty (Euro, USD czy też jen japoński lub dolar australijski) na złotówki, bez pośrednich walut? I jeśli dobrze rozumiem - w przypadku debetowej VISA - kurs VISA + 2% prowizji ING?
I znowu wrócę - brak waszych kont walutowych w innych walutach, jakie są w Europie.
W przypadku transakcji kartą Visa Zbliżeniową w innej walucie, przewalutowanie zawsze jest na PLN, bez pośrednich walut. Jeśli zapłacisz kartą Visa Zbliżeniową w innej walucie, pobieramy prowizję 3% kwoty transakcji.

 

Karta kredytowa (jeśli dobrze zrozumiałem) to jest nawet lepsza niż wielowalutowa Visa i przypomina prawie REVOLUT. Opłata to tylko przewalutowanie po kursie VISA, które posiada bardzo niski spread. Napisałaś o Visa kredytowej. A jak w przypadku kredytowej MasterCard? I czy ta reguła tylko przewalutowanie po kursie wydawcy karty dotyczy wszystkich kart kredytowych ING?
W przypadku karty kredytowej Mastercard, walutą rozliczeniową jest euro. Jeśli zapłacisz np. w USD, transakcje przewalutujemy z USD na EUR według kursu organizacji płatniczej, a z euro na złotówki według kursu naszego banku.

 

Pomijając opłaty DCC (Dynamic Currency Conversion) na które ING nie ma wpływu, to  tylko 5zł bez żadnych opłat przewalutowań (strefa SEPA)? (mam na myśli od drugiej wzwyż wypłacie)?
Tak, dokładnie.

 


Czyli wypłata np w Tajlandii jest obarczona kosztem - kurs VISA + 3% prowizji? Czy coś jeszcze?
Pobierzemy prowizję 3% za wypłatę z bankomatu, bez dodatkowej opłaty za przewalutowanie.

 


Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
MartynaC
Moderator
Moderator icon
421
93
12-04-2017
Wiadomość 5 z 16 (36 952 wyświetleń)

Re: Płatności za granicą - jak najtaniej w ING??

[ Edytowane ]

Taka karta jest dobrym rozwiązaniem, jeśli klient posiada u nas tylko konto walutowe w euro. Do konta walutowego nie wydajemy karty Visa Zbliżeniowej.

Szkoda, że nie ma kart do innych walutowych, jak USD czy GBP

 

Konta walutowe mamy w EUR, GBP i USD. W walutach, które obowiązują w wymienionych przez Ciebie krajach, nie mamy kont. Jeśli jednak do tych Państw zrobisz przelew w euro, będzie on bezpłatny.

Dlatego o tym pisze, że powinniście rozszerzyć waluty, przynajmniej o kraje europejskie, które są w UE a nie mają Euro. A wtedy karta wielowalutowa miałaby jeszcze większy sens Emotikon: Mrugający

 

W przypadku transakcji kartą Visa Zbliżeniową w innej walucie, przewalutowanie zawsze jest na PLN, bez pośrednich walut. Jeśli zapłacisz kartą Visa Zbliżeniową w innej walucie, pobieramy prowizję 3% kwoty transakcji.

To w końcu 3% czy jak napisała @NataliaKr 2%?

Podsumowując - przewalutowanie VISA + prowizja ING?

 

W przypadku karty kredytowej Mastercard, walutą rozliczeniową jest euro. Jeśli zapłacisz np. w USD, transakcje przewalutujemy z USD na EUR według kursu organizacji płatniczej, a z euro na złotówki według kursu naszego banku.

Czyli wygląda na to, że kredytowa VISA w zagranicznych wojażach jest lepszym (tańszym) rozwiązaniem. Chyba, że płacimy KK Mastera tylko w strefie EURO i wtedy jak to jest? Z Euro na złotówki po kursie Mastera czy po kursie ING?

 

Tak, dokładnie.

Dzięki Emotikon: Mrugający

 

Pobierzemy prowizję 3% za wypłatę z bankomatu, bez dodatkowej opłaty za przewalutowanie.

Czyli w przypadku np Tajlandii jak napisałem tak? Kurs VISA z waluty wypłacanej na złotówki + 3% waszej prowizji?

 

Odpowiedz
0 Lajków
viggen
Główny rachmistrz I
Główny rachmistrz I icon
264
47
03-02-2016
Wiadomość 6 z 16 (36 921 wyświetleń)

Re: Płatności za granicą - jak najtaniej w ING??

Szkoda, że nie ma kart do innych walutowych, jak USD czy GBP

 

W ofercie mamy kartę Mastercard do konta w EUR. Bezpośrednio do kont w USD i GBP nie wydajemy kart. Jeśli natomiast posiadasz konto osobiste w złotych wraz z kartą Visa Zbliżeniową, możesz podłączyć tę kartę do kont w EUR, USD i GBP.

 

Dlatego o tym pisze, że powinniście rozszerzyć waluty, przynajmniej o kraje europejskie, które są w UE a nie mają Euro. A wtedy karta wielowalutowa miałaby jeszcze większy sens

 

Zapisaliśmy Twoją uwagę w tej sprawie Emotikon: Szczęśliwy

 

Podsumowując - przewalutowanie VISA + prowizja ING?

 

Tak, przewalutowanie płatności jest po kursie Visy. My naliczamy opłatę 3% od kwoty przeliczanej.

 

Czyli wygląda na to, że kredytowa VISA w zagranicznych wojażach jest lepszym (tańszym) rozwiązaniem. Chyba, że płacimy KK Mastera tylko w strefie EURO i wtedy jak to jest? Z Euro na złotówki po kursie Mastera czy po kursie ING?

 

Dla kart kredytowych Mastercard kwota płatności bezgotówkowej w walucie obcej jest przeliczana na EUR przez Mastercard. A wartość w EUR przeliczymy na PLN według tabeli kursowej naszego banku.

 

Czyli w przypadku np Tajlandii jak napisałem tak? Kurs VISA z waluty wypłacanej na złotówki + 3% waszej prowizji?

 

Tak, przewalutowanie jest po kursie Visy. My za wypłatę gotówki z bankomatu za granicą pobierzemy 3% od kwoty wypłaty. 
 

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie. .
WiolettaS
Moderator
Moderator icon
531
120
04-09-2015
Wiadomość 7 z 16 (36 866 wyświetleń)

Re.: Płatności za granicą - jak najtaniej w ING??

Witam, czy jest już możliwość aby we wpłatomacie wpłacić euro na konto walutowe powiązane z kartą zbliżeniową? Czy dalej tylko w oddziale banku jest to możliwe?

Pozdrawiam

G

Odpowiedz
0 Lajków
GninG
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
0
29-06-2022
Wiadomość 8 z 16 (36 845 wyświetleń)

Re: Płatności za granicą - jak najtaniej w ING??

[ Edytowane ]

Zapisaliśmy Twoją uwagę w tej sprawie Emotikon: Szczęśliwy

 

To zapiszcie jeszcze, że karty debetowe do kont walutowych w USD oraz GBP, też by się przydały Emotikon: Mrugający

 

Dziękuje za wyczerpujące wiadomości. Mam nadzieję, że to również innym czytelnikom się przyda, gdy będą jechali poza granice naszego kraju Emotikon: Szczęśliwy

 

Jeśli coś się zmieni w Waszym banku, wypadałoby o tym w temacie poprawić.

 

Pozdrawiam

Odpowiedz
0 Lajków
viggen
Główny rachmistrz I
Główny rachmistrz I icon
264
47
03-02-2016
Wiadomość 9 z 16 (36 825 wyświetleń)

Re: Re.: Płatności za granicą - jak najtaniej w ING??

@GninG Obecnie na konto walutowe gotówkę wpłacisz jedynie w naszej placówce kasowej. Tutaj możesz sprawdzić najbliższy taki oddział: https://www.ing.pl/placowki-oddzialy-bankomaty?type=oddzial&filter=kasa 

Lub przez przelew z innego konta. Nasze konta walutowe nie obejmują wpłaty we wpłatomacie.

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
NataliaKr
Moderator
Moderator icon
408
81
18-01-2021
Wiadomość 10 z 16 (36 761 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Kupno biletów przez CarPlay - czy to żart

Przepraszamy za dłuższy czas odpowiedzi. Temat jest analizowany po naszej stronie. Damy znać jeśli wprowadzone będą zmiany w tym zakresie.

28-03-2024
Re.: Kredyt hipoteczny - czas oczekiwania na decyzję

Dzień dobry,

Czy ma już Pani decyzję?

Ja złożyłam wniosek 6.03, od 8.03 jest w analizie. Nie proszono mnie o dodatkowe dokumenty, miałam operat zewnętrzny, 19.03 ING sprawdzał mnie w BIK i nadal beż żad

...

28-03-2024
Re: ING nie dba o bezpieczeństwo środków, brak autoryzacji nawet przy przelewach wysokokwotowych

Czyli tak samo potwierdzacie to co pisałem wcześniej, nic tylko piszecie o algorytmie który z bezpieczeństwem nie ma nic wspólnego. Jesteście jedynym bankiem w PL który umożliwia wysłanie przelewu bez

...

28-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy