Kredyty i pożyczki

Odpowiedz

Czas od podpisania umowy do uruchomienia kredytu

Dzień dobry,

 

planuję kupić mieszkanie od developera, budowa zacznie się w połowie tego roku i potrwa 2 lata.

3/4 wartości mieszkania planuję opłacić gotówką a pozostałą 1/4 kredytem.

Ile czasu może upłynąć od podpisania umowy kredytowej do przelania mi środków?

Nie chciałbym płacić odsetek od środków, których nie potrzebuję od razu.

A może lepszym wyjściem jest pójście po kredyt dopiero za rok, kiedy te środki będą mi potrzebne?

 

Pozdrawiam

 

Odpowiedz
0 Lajków
dorotakowalik
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
5
0
21-10-2020
Wiadomość 1 z 8 (13 390 wyświetleń)

Re: Czas od podpisania umowy do uruchomienia kredytu

Miło mi czytać, że nasza oferta Cię zainteresowała Emotikon: Szczęśliwy Jeśli zdecydujesz się na kredyt, ze stałym oprocentowaniem, kredyt możesz uruchomić do 60 dni. W przypadku oprocentowania zmiennego masz na to 180 dni. 
Jeśli pieniądze będą potrzebne Ci w przyszłym roku, warto jeszcze trochę zaczekać ze złożeniem wniosku. 

 

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
NataliaKr
Moderator
Moderator icon
408
81
18-01-2021
Wiadomość 2 z 8 (13 323 wyświetleń)

Re: Czas od podpisania umowy do uruchomienia kredytu

Czy w takim razie byłaby szansa na to, że kwota kredytu byłaby rozbita na transze by zminimalizować płacone odsetki?

Odpowiedz
0 Lajków
dorotakowalik
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
5
0
21-10-2020
Wiadomość 3 z 8 (13 303 wyświetleń)

Re: Czas od podpisania umowy do uruchomienia kredytu

Taki kredyt możemy wypłacać w transzach, zgodnie z umową deweloperską. Okres karencji trwa do momentu podpisania aktu notarialnego, wtedy płaci się odsetki od uruchomionej kwoty. Później pełne raty odsetkowo-kapitałowe. 

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
MartaK
Były moderator
Były moderator icon
672
176
04-09-2015
Wiadomość 4 z 8 (13 221 wyświetleń)

Re.: Czas od podpisania umowy do uruchomienia kredytu

@dorotakowalik, mialem podobna sytuacje gdzue kupujac mieszkanie mialem 3/4 kwoty mieszkania. Ten przypadek rozwiazalem nastepujaco.

Wartosc mieszkania 300000zl
Wklad wlasny 20%
Kwota kredytu 260000zl

Pierwsza transza kredytu ustalona z deweloperem to 21% wartosci mieszkania.

W wplaceniu 20% wkladu wlasnego (pomimo, ze mialem duzo wiecej pieniedzy) bank automatycznie musial uruchomic 1% kwoty kredytu na konto dewelopera.

Kolejne transze kredytu nie zostaly przeze mnie uruchamiane, gdyz transze kredytu placilem bezposredbio na konto dewelopera. I tak robilem do momentu ostatbiej transzy 20% po wykorzystaniu mojej gotowki przeznaczonej na ta nieruchomosc.

Zatem bank uruchamiajac tylko 1% kredytu naliczal mi smiesznir niskie odsetki przez 1.5 roku az do momentu kiedy to uruchomilem oststnia transze kredytu. Po uruchomieniu trabszy kredytu mialem opcje zmniejszenia kwoty kredytu lub uruchomienia nieuruchomionych srodkow z przyznanego kredytu na moje inne konto bankowe itd. W calym okresie poczatkowym placilem skladku na ubezpieczenia liczone tylko od uruchomionej kwoty kredytu wiec byly to smieszbie niskie pieniadze.

Pomimo, ze nie pitrzebowalem wnioskowac o wiekszy niz potrzrbny kredyt dali mi to ogromna elastycznosc.

Polecam takie rozwiazanie Emotikon: Mrugający
m365
Zaprawiony analityk III
Zaprawiony analityk III icon
185
84
18-04-2020
Wiadomość 5 z 8 (13 209 wyświetleń)

Re.: Czas od podpisania umowy do uruchomienia kredytu

Super, bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie.

Ile może może upłynąć od uruchomienia jakiejś części kredytu (w Twoim przypadku to była transza o wartości 1%) do wypłaty reszty?

Jest jakiś maksymalny okres? Czy takie rzeczy ustala się przy podpisywaniu umowy kredytowej?

I jeszcze jedno Emotikon: Mrugający Ile transz wypłaca ING? To jest z góry narzucone przez bank, np. 2 czy to też do ustalenia?

Odpowiedz
0 Lajków
dorotakowalik
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
5
0
21-10-2020
Wiadomość 6 z 8 (13 152 wyświetleń)

Re.: Czas od podpisania umowy do uruchomienia kredytu

[ Edytowane ]
@dorotakowalik, bank w umowie kredytowej wpisze tyle transz ile bedzie zawartych w akcie notarialnym, ktory podpiszesz z deweloperem (to on je ustala, ewentualnie to z nim mozna ustalac ilosc transz chociaz standardowo dla danej inwestycji deweloper dla wszystkich wyznacza taki sam harmonogram, gdyz latwiej pozniej deweloperowi tym zarzadzac).

Wiec jesli deweloper wpisze Ci transze 21/20/20/20/19 to bank uwzgledni je w umowie kredytowej zgodnie ze wskazaniem. Moglabys ustawic transze 21/60/19 ale po co dawac deweloperowi wiecej pieniedzy niz wskazuje na to postep budowy itp.

Miedzy uruchomieniem transz warto zobaczyc czego deweloper wymaga. W ING zeby uruchomic kolejna transze nie trzeba dosylac wezwania do zaplaty (pisma od dewelopera) wiec sobie "dowolnie" transze uruchomisz lub przelejesz swoje pieniadze na wydzielone indywidualne konto u dewelopera itp.

Jesli korzystasz z experta kredytowego w banku lub poza to on powinien Ci doradzic jak to wszystko powinno wygladac.

Jesli masz gotowke na transze posrednie ktore wymaga deweloper to nie ma znaczenia ile ich bedzie, bo i tak zaplacisz pieniedzmi ktore posiadasz. Natomiast trick ktory opisalem polega na tym, zeby 1 transza bula mala kwotowo lub aby z 1 transzy uruchomic jakas niewielka czesc tej transzy (dopytaj u experta czy dla 1 transzy mozliwe bedzie uruchomienie tylko czesci kwoty 1 transzy, bo ja tak robilem z druga transza tj uruchomilem tylko niewielki ulamek kwoty 2 transzy).
Odpowiedz
0 Lajków
m365
Zaprawiony analityk III
Zaprawiony analityk III icon
185
84
18-04-2020
Wiadomość 7 z 8 (13 145 wyświetleń)

Re.: Czas od podpisania umowy do uruchomienia kredytu

@dorotakowalik, potwierdzilem informacje z moim expertem kredytowym i faktycznie mozna uruchomic tylko czesc kwoty z wszystkich transz, co sprawia ze wystaczy ze 1 trsnsza bedzie wyzsza niz 20% (20% to min Twoj wklad wymagany przez ING). Zatem jesli deweloper ma harmonogram transz 40/40/20 to mozesz wpacic 35% ze swoich pieniedzy i tylko 5% uruchomic z pierwszej transzy itd.
Odpowiedz
0 Lajków
m365
Zaprawiony analityk III
Zaprawiony analityk III icon
185
84
18-04-2020
Wiadomość 8 z 8 (13 100 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: Kredyt hipoteczny - czas oczekiwania na decyzję

Tak, wczoraj dostaliśmy informację o zakończonej analizie i wstępną decyzję. Ja śledzę wpisy o ich czasach procesowych i były zgodne ze stanem faktycznym. Dzisiaj nadal są wnioski z 4.03 - czas analiz...

28-03-2024
Re: Kupno biletów przez CarPlay - czy to żart

Przepraszamy za dłuższy czas odpowiedzi. Temat jest analizowany po naszej stronie. Damy znać jeśli wprowadzone będą zmiany w tym zakresie.

28-03-2024
Re.: Kredyt hipoteczny - czas oczekiwania na decyzję

Dzień dobry,

Czy ma już Pani decyzję?

Ja złożyłam wniosek 6.03, od 8.03 jest w analizie. Nie proszono mnie o dodatkowe dokumenty, miałam operat zewnętrzny, 19.03 ING sprawdzał mnie w BIK i nadal beż żad

...

28-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy