Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Re.: skrócenie okresu kredytowania a nadplata

Mylisz się, okres kredytowania ma duży wpływ na kwotę odsetek. Wg kalkulatora: kwota kredytu 149 tys., okres kredytowania 240 msc., nadpłata 30 tys. - różnica między opcją "skrócenie okresu" (w tym przypadku do 179 msc.) a "zmniejszenie raty" jest różnica w kwocie zaoszczędzonych odsetek ok. 10,5 tys.

czarna666
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
134
42
01-04-2020
Wiadomość 11 z 18 (19 386 wyświetleń)

Re.: skrócenie okresu kredytowania a nadplata

Formalne skrócenie okresu kredytowania, a spłacenie kredytu w tym samym czasie bez podpisania aneksu daje ten sam rezultat. Dyskusja nie dotyczy okresu, a zbędnego aneksu.  Po co biegać co miesiąc do banku, jak i tak się harmonogramu nie masz zamiaru trzymać, a bank musi cię rozliczać odsetkowo wg wpłat, a nie wg harmonogramu. Czego wy w tym nie rozumiecie?

Odsetki płacisz od kapitału, po każdej nadpłacie masz robiona korektę do pierwotnego okresu, a po całkowitej spłacie rozliczenie odsetek proporcjonalnie do okresu korzystania z kapitału, a nie do okresu z harmonogramu, to po co ci aneks - przeraża mnie fakt, że tylu ludzi bierze kredyty bez podstawowej wiedzy o obowiązujących mechanizmach i, najwyraźniej, umiejętności liczenia. 

dalena
Doradca z ambicjami III
Doradca z ambicjami III icon
45
13
17-11-2020
Wiadomość 12 z 18 (19 373 wyświetleń)

Re.: skrócenie okresu kredytowania a nadplata

"Czysto matematycznie – bardziej opłaca się skrócić okres. Nasza rata pozostanie w tej samej wysokości, ale będzie w niej więcej spłacanego kapitału i łączna kwota zapłaconych odsetek będzie niższa." cyt. za Marcin Iwuć.

czarna666
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
134
42
01-04-2020
Wiadomość 13 z 18 (19 382 wyświetleń)

Re.: skrócenie okresu kredytowania a nadplata

Cytat bez kontekstu, a w kontekście dyskusji bez sensu, bo to "czysto" nie uwzględnia faktu, że i tak nadpłacasz cały czas dodatkowo kapitał, niezależnie od tego, co masz w harmonogramie, więc łączna kwota zapłaconych odsetek i bez aneksu będzie niższa.

 

Ty rozumiesz, że spłacając w tym samym okresie z aneksem i bez niego odsetek ostatecznie zapłacisz tyle samo? 

 

Matematycznie na przykładzie wygląda to tak: pierwotnie masz ratę 2000 - 1500 odsetek/500 kapitał

 

podpisujesz aneks - masz ta samą ratę - 1000 odsetek/1000 kapitał

ja nie podpisuję - płacę niższą ratę z harmonogramu i dopłacam do części kapitałowej - 1000 odsetek/500 kapitał, nadpłacam 500 kapitał.

 

W obu przypadkach matematycznie masz to samo, a ja zarabiam dodatkową kasę w czasie, kiedy ty co miesiąc umawiasz się i chodzisz podpisywać aneksy i spłacam 2 lata przed tobą i płacę mniej odsetek.

dalena
Doradca z ambicjami III
Doradca z ambicjami III icon
45
13
17-11-2020
Wiadomość 14 z 18 (19 370 wyświetleń)

Re.: skrócenie okresu kredytowania a nadplata

Jasne, zgadzam się z tym co piszesz, pod jednym warunkiem - że robisz te nadpłaty regularnie co miesiąc. Ale jeśli np. tylko dwa razy w roku dysponujesz gotówką na większą, kilkutysięczną nadpłatę, a poza tym płacisz raty wyłącznie wg harmonogramu, to już tak nie zadziała.

Odpowiedz
0 Lajków
czarna666
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
134
42
01-04-2020
Wiadomość 15 z 18 (19 360 wyświetleń)

Re.: skrócenie okresu kredytowania a nadplata

Bosz, jeden rozsądny człowiek. Dzięki Ci. 

Odpowiedz
0 Lajków
Weisschwartz
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
30
6
13-07-2017
Wiadomość 16 z 18 (18 818 wyświetleń)

Re.: skrócenie okresu kredytowania a nadplata

Otóż właśnie oszczędzam te odsetki, których już nie zapłacę. Mogłabym poprzestać na nadplacaniu, co skutkowałoby po prostu obniżeniem raty, ale wolę ,, zmarnować czas z panią z banku". Skutkiem tego po każdym aneksie rata wraca do wysokości pierwszej raty, która nadplacilam... Czyli nie zmniejsza się rata, a skraca okres kredytowania, co przekłada się na o wiele większą różnicę w całkowitej kwocie do spłaty, niż w przypadku obniżania raty. Tak więc oszczędzam część tego, co bez nadplacania kredytu i tak musiałabym w banku zostawić w ramach odsetek na te 23 lata. Pisze o oszczędnościach w skali całego kredytu.
Od siebie dodam jeszcze, że kredyt wzięłam w październiku 2018... W świetle tego, co się dzieje obecnie ze stopami procentowymi, z perspektywy czasu jestem przeszczęśliwa że zdecydowałam się przez te trzy i pół roku zacisnąć pasa i nadplacac comiesięcznie tyle, ile byłam w stanie. Obecnie zostało mi do spłaty 6 tysięcy ( teoretycznie do października, w praktyce do czerwca),a mogłam mieć przed sobą jeszcze 19 lat spłacania w tej niepewnej rzeczywistości.
bellatrix_l
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
4
1
30-01-2022
Wiadomość 17 z 18 (18 527 wyświetleń)

Re.: skrócenie okresu kredytowania a nadplata

[ Edytowane ]
bellatrix Pisząc w opozycji do mnie stoisz na stanowisku, że przy takich samych warunkach początkowych, spłacając w kapitał w takim samym tempie, ja zapłacę więcej odsetek, bo ty masz podpisany aneks, który ci wskazuje wysokość rat.

 

O to dokładnie ci chodziło? 

 

 

 

Odpowiedz
0 Lajków
dalena
Doradca z ambicjami III
Doradca z ambicjami III icon
45
13
17-11-2020
Wiadomość 18 z 18 (17 252 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: Kredyt hipoteczny - czas oczekiwania na decyzję

Dzień dobry,

Czy ma już Pani decyzję?

Ja złożyłam wniosek 6.03, od 8.03 jest w analizie. Nie proszono mnie o dodatkowe dokumenty, miałam operat zewnętrzny, 19.03 ING sprawdzał mnie w BIK i nadal beż żad

...

28-03-2024
Re: ING nie dba o bezpieczeństwo środków, brak autoryzacji nawet przy przelewach wysokokwotowych

Czyli tak samo potwierdzacie to co pisałem wcześniej, nic tylko piszecie o algorytmie który z bezpieczeństwem nie ma nic wspólnego. Jesteście jedynym bankiem w PL który umożliwia wysłanie przelewu bez

...

28-03-2024
Wakacje kredytowe 2024, dochód

Dzień dobry, czy 13stka wliczana jest do dochodu przy obliczaniu RdD? Czy skoro bank nie wizął jej pod uwagę przy liczeniu zdolności kredytowej, teraz też należy ją pominąć ?

27-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy