Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Nadpłata kredytu w okresie karencji + wakacje kredytowe

Cześć,

 

Mam nietypowe pytanie - czy jeśli nadal jestem w okresie karencji (czyli płacę tylko ratę odsetkową jeszcze do marca 2023) - mogę już nadpłacać kredyt? (moja Umowa Kredytowa pozwala na nadpłatę w każdej chwili bez dodatkowych kosztów) - czy jednak takiej operacji można dokonać tylko w przypadku, gdy spłaca się już również ratę kapitałową ?

 

Drugie pytanie - czy może wiadomo, czy wakacje kredytowe, o których się teraz szeroko dyskutuje, będą obowiązywać również osoby będące jeszcze w wyżej wspomnianym okresie karencji ? Zdaję sobię sprawę, że jednym kliknięciem w przypadku wypłaty całego kredytu można zacząć też spłacać wcześniej ratę kapitałową i zamknąć ten okres Emotikon: Szczęśliwy

 

Pozdrawiam,

Łukasz

Rav1987
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
5
3
03-08-2021
Wiadomość 1 z 6 (11 457 wyświetleń)

Re: Nadpłata kredytu w okresie karencji + wakacje kredytowe

Kredyt możesz nadpłacać w dowolnym momencie trwania umowy. Pamiętaj tylko, aby nie spłacić kredytu do wysokości aktualnie uruchomionej transzy. Spowoduje to jego zamknięcie i będziemy wymagać dokumentów potwierdzających zakończenie inwestycji.
Jest to także możliwe, gdy jeśli w okresie karencji będziesz korzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. 

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
IlonaU
Moderator
Moderator icon
1073
215
07-06-2017
Wiadomość 2 z 6 (11 368 wyświetleń)

Wakacje kredytowe w okresie karencji (przed ostatnią transzą)

Dołączę się do drugiego pytania, na które w mojej ocenie nie udzielono wyczerpującej odpowiedzi. Rozwinę nieco problem.

Czy w okresie karencji, przed wypłatą ostatniej transzy, można bez konsekwencji skorzystać z wakacji kredytowych, tzn. czy taki zabieg nie spowoduje wstrzymanie przez bank możliwości wypłaty ostatniej kwoty kredytu? Przez wstrzymanie rozumiem, brak możliwości uruchomienia transzy, czyli pomniejszenie kredytu o tą kwotę.

Obawiam się, czy bank nie zinterpretuje tego jako ograniczoną zdolność kredytową kredytobiorcy, co nie musi być prawdą - ostatnia transza przeznaczona jest zwykle na wykończenie nieruchomości, a przecież nie czeka się z podpisywaniem umowy z wykonawcą do tego momentu, już wcześniej więc mamy wydatki...
StefanK
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
1
3
14-06-2022
Wiadomość 3 z 6 (10 339 wyświetleń)

Re: Wakacje kredytowe w okresie karencji (przed ostatnią transzą)

Ustawa została uchwalona w Sejmie. Czeka na zatwierdzenie przez Senat i podpis Prezydenta. Według aktualnych zapisów ustawy: Wakacje kredytowe
To rozwiązanie dla osób posiadających kredyty hipoteczne w złotówkach, które zaciągnęły kredyt na własny cel mieszkaniowy.
Dotyczą one zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu.

Będziemy się odnosić do jej zapisów w momencie zatwierdzania przez wszystkie instytucje.

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
DominikaW
Moderator
Moderator icon
232
45
11-02-2020
Wiadomość 4 z 6 (10 188 wyświetleń)

Re: Wakacje kredytowe w okresie karencji (przed ostatnią transzą)

W świetle faktów zatwierdzenia przez Senat jak również podpisania przez Prezydenta i publikacji w Dzienniku Ustaw, uprzejmie proszę o ustosunkowanie się do pytania i udzielenia odpowiedzi w kontekście wakacji kredytowych w okresie karencji części kapitałowej kredytu i nie uruchomienia jeszcze wszystkich transz kredytu. 

dorian212
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
2
18-07-2022
Wiadomość 5 z 6 (7 937 wyświetleń)

Re: Wakacje kredytowe w okresie karencji (przed ostatnią transzą)

Przecież to są wakacje kredytowe zawieszające spłatę raty.  

W 2020 były wakacje kredytowe w związku z covidem i wtedy było ZAWIESZENIE WYKONYWANIA UMOWY KREDYTOWEJ, czyli prócz spłacania rat nie było możliwości wypłaty transz. W tej ustawie 2022r. jest mowa o zawieszeniu spłaty raty kredytu a wszystkie inne opłaty są normalnie pobierane (np ubezpieczenie na życie). Normalnie płacisz składkę ubezpieczeniową, więc transze też będą normalnie uruchamiane więc jedynie wzrośnie, wraz z wypłatą kolejnej transzy, składka na ubezpieczenie. Wystarczy ustawę przeczytać ze zrozumieniem.

Odpowiedz
0 Lajków
nokitoki
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
6
3
18-07-2022
Wiadomość 6 z 6 (7 809 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: Kredyt hipoteczny - czas oczekiwania na decyzję

Trzymam kciuki za pozytywną i szybką decyzję dla Ciebie 🙂

28-03-2024
Re.: Kredyt hipoteczny - czas oczekiwania na decyzję

Gratuluję i bardzo dziękuje za informację Emotikon: Szczęśliwy

28-03-2024
Re: Kupno biletów przez CarPlay - czy to żart

Niestety całe ING, tam gdzie nie trzeba to wielce dbają bezpieczeństwo, tak jak z tym CarPlay wymagającym odblokowania tel, albo jak aktywujesz U2F w aplikacji to każde uruchomienie aplikacji wymaga p

...

28-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy