Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Nadpłata kredytu w okresie karencji + wakacje kredytowe

Cześć,

 

Mam nietypowe pytanie - czy jeśli nadal jestem w okresie karencji (czyli płacę tylko ratę odsetkową jeszcze do marca 2023) - mogę już nadpłacać kredyt? (moja Umowa Kredytowa pozwala na nadpłatę w każdej chwili bez dodatkowych kosztów) - czy jednak takiej operacji można dokonać tylko w przypadku, gdy spłaca się już również ratę kapitałową ?

 

Drugie pytanie - czy może wiadomo, czy wakacje kredytowe, o których się teraz szeroko dyskutuje, będą obowiązywać również osoby będące jeszcze w wyżej wspomnianym okresie karencji ? Zdaję sobię sprawę, że jednym kliknięciem w przypadku wypłaty całego kredytu można zacząć też spłacać wcześniej ratę kapitałową i zamknąć ten okres Emotikon: Szczęśliwy

 

Pozdrawiam,

Łukasz

Rav1987
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
5
3
03-08-2021
Wiadomość 1 z 6 (11 524 wyświetleń)

Re: Nadpłata kredytu w okresie karencji + wakacje kredytowe

Kredyt możesz nadpłacać w dowolnym momencie trwania umowy. Pamiętaj tylko, aby nie spłacić kredytu do wysokości aktualnie uruchomionej transzy. Spowoduje to jego zamknięcie i będziemy wymagać dokumentów potwierdzających zakończenie inwestycji.
Jest to także możliwe, gdy jeśli w okresie karencji będziesz korzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. 

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
IlonaU
Moderator
Moderator icon
1074
215
07-06-2017
Wiadomość 2 z 6 (11 435 wyświetleń)

Wakacje kredytowe w okresie karencji (przed ostatnią transzą)

Dołączę się do drugiego pytania, na które w mojej ocenie nie udzielono wyczerpującej odpowiedzi. Rozwinę nieco problem.

Czy w okresie karencji, przed wypłatą ostatniej transzy, można bez konsekwencji skorzystać z wakacji kredytowych, tzn. czy taki zabieg nie spowoduje wstrzymanie przez bank możliwości wypłaty ostatniej kwoty kredytu? Przez wstrzymanie rozumiem, brak możliwości uruchomienia transzy, czyli pomniejszenie kredytu o tą kwotę.

Obawiam się, czy bank nie zinterpretuje tego jako ograniczoną zdolność kredytową kredytobiorcy, co nie musi być prawdą - ostatnia transza przeznaczona jest zwykle na wykończenie nieruchomości, a przecież nie czeka się z podpisywaniem umowy z wykonawcą do tego momentu, już wcześniej więc mamy wydatki...
StefanK
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
1
3
14-06-2022
Wiadomość 3 z 6 (10 406 wyświetleń)

Re: Wakacje kredytowe w okresie karencji (przed ostatnią transzą)

Ustawa została uchwalona w Sejmie. Czeka na zatwierdzenie przez Senat i podpis Prezydenta. Według aktualnych zapisów ustawy: Wakacje kredytowe
To rozwiązanie dla osób posiadających kredyty hipoteczne w złotówkach, które zaciągnęły kredyt na własny cel mieszkaniowy.
Dotyczą one zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu.

Będziemy się odnosić do jej zapisów w momencie zatwierdzania przez wszystkie instytucje.

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
DominikaW
Moderator
Moderator icon
233
45
11-02-2020
Wiadomość 4 z 6 (10 255 wyświetleń)

Re: Wakacje kredytowe w okresie karencji (przed ostatnią transzą)

W świetle faktów zatwierdzenia przez Senat jak również podpisania przez Prezydenta i publikacji w Dzienniku Ustaw, uprzejmie proszę o ustosunkowanie się do pytania i udzielenia odpowiedzi w kontekście wakacji kredytowych w okresie karencji części kapitałowej kredytu i nie uruchomienia jeszcze wszystkich transz kredytu. 

dorian212
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
2
18-07-2022
Wiadomość 5 z 6 (8 004 wyświetleń)

Re: Wakacje kredytowe w okresie karencji (przed ostatnią transzą)

Przecież to są wakacje kredytowe zawieszające spłatę raty.  

W 2020 były wakacje kredytowe w związku z covidem i wtedy było ZAWIESZENIE WYKONYWANIA UMOWY KREDYTOWEJ, czyli prócz spłacania rat nie było możliwości wypłaty transz. W tej ustawie 2022r. jest mowa o zawieszeniu spłaty raty kredytu a wszystkie inne opłaty są normalnie pobierane (np ubezpieczenie na życie). Normalnie płacisz składkę ubezpieczeniową, więc transze też będą normalnie uruchamiane więc jedynie wzrośnie, wraz z wypłatą kolejnej transzy, składka na ubezpieczenie. Wystarczy ustawę przeczytać ze zrozumieniem.

Odpowiedz
0 Lajków
nokitoki
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
6
3
18-07-2022
Wiadomość 6 z 6 (7 876 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Zapętlony reset aplikacji. Dźwięk powiadomienia

Witaj,
chciałabym pomóc, ale przez Społeczność nie mogę potwierdzić Twoich danych. Jest to ogólny kontakt. Do wyjaśnienia tej sytuacji będzie potrzebne zgłoszenie techniczne. Możemy je przyjąć podczas

...

18-04-2024
Re: ubezpieczenie nieruchomości

Przez Społeczność nie mogę sprawdzić Twojej sytuacji. Jest to ogólny kontakt. Proszę, napisz do nas na czacie w Moim ING od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00. Specjaliści hipoteczni sprawdzą syt

...

18-04-2024
Re: Zeskanuj i zapłać

Szkoda, byłaby to bardzo przydatna funkcja.

Niestety, ale "Zapłać rachunek ze zdjęcia lub pliku", to zupełnie inna funkcja, zupełnie nieprzydatna dla klienta indywidualnego, który przy kasie w sklepie

...

18-04-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy