Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Nadpłata kredytu a wzrost kapitału

Witam

 

Czy to normalne że jak nadpłaciłem kredyt to  kapitał do spłaty  sukcesywnie  wzrasta i spada . Przeanalizowałem  grudzień  kiedy to końcówka kredytu wynosiła po ostanie racie  559 zł  . Kolejno nastąpiła zmiana stopy procentowej na 8,76 po której końcówka kredytu wyniosła już 721 zł . Kredyt  tego samego dnia nadpłaciłem 670 zł  zł  co na chłopski rozum dawało by końcówkę 051 zł. W pewnym momencie zauważyłem że coś tu nie pasuje bo wcale tak nie było. Mam zrzuty z ze spłaty i 8 grudnia kapitał do spłaty końcówka kredytu to 671 zł , 10 grudnia 745 zł, a 2 stycznia kwota spadła do 634zł. W ty okresie czasu nie dokonywałem już żadnej nadpłaty itp. 

Ktoś mi wytłumaczy o co tu chodzi ? Według spłaconego kapitału końcówka kredytu powinna wynosić  051zł. Gdzie podziały się te pieniądze ?

 

 

 

Anrew
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
6
1
06-12-2022
Wiadomość 1 z 7 (5 880 wyświetleń)

Re.: Nadpłata kredytu a wzrost kapitału

[ Edytowane ]

W kwocie pozostałej do spłaty widzisz odsetki naliczane codziennie. Inna sprawa, że znowu coś się działo z tymi danymi, bo odsetki mam naliczone za ostatnie dwa dni, wcześniej były wyzerowane, mimo, że płatność raty mam 5 stycznia.

Odpowiedz
0 Lajków
czarna666
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
134
42
01-04-2020
Wiadomość 2 z 7 (5 856 wyświetleń)

Re.: Nadpłata kredytu a wzrost kapitału

Pisze o samym kapitale . Wiem że cała rata to kapitał plus odsetki.

Odpowiedz
0 Lajków
Anrew
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
6
1
06-12-2022
Wiadomość 3 z 7 (5 827 wyświetleń)

Re: Re.: Nadpłata kredytu a wzrost kapitału

Kapitał codziennie rośnie, ponieważ do jego kwoty doliczane są odsetki. Te odsetki naliczane są codziennie. Odsetki sumujemy i pobieramy w miesięcznej racie. Po zapłacie raty, odsetki naliczamy „od nowa” od nowej wysokości kapitału.


***
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
OlaM
Były moderator
Były moderator icon
81
13
26-05-2021
Wiadomość 4 z 7 (5 736 wyświetleń)

Re: Re.: Nadpłata kredytu a wzrost kapitału

Czyli wychodzi na to, że w nadpłacie wcale nie spłacamy samego kapitału tylko nadal tak jak w racie razem z odsetkami?

Wydawało mi się, że kapitał to powinna być kwota, która dostaliśmy w ramach kredytu i który spłacamy. Oczywiście spłacając to cyklicznymi ratami płacimy wraz z odsetkami i na dzień dzisiejszy tylko ułamek raty pomniejsza kapitał. Chcąc szybciej spłacić kredyt i widzieć zmniejszanie kapitału decydujemy się na nadpłaty, ale wychodzi na to, że i tak płacimy odsetki. Dokładnie płacimy je dwa razy? Po pierwsze kwota kapitału cały czas nam się zwiększa bo dochodzą odsetki, a dodatkowo odsetki w comiesięcznej racie?

W tym miesiącu zrobiłam nadpłatę w wysokości 1555,00 właśnie też po to żeby była równa końcówkaEmotikon: Szczęśliwy po zapłaceniu pokazała mi się pozostała kwota kredytu do spłaty, jednak po tygodniu kwota do spłaty wzrosła o 401,66zł! nie bardzo w takim razie rozumiem sens nadpłaty kapitału jeśli odsetki nadal są tak duże.

Czy potrafiłby mi ktoś to jakoś prosto wyjaśnić? albo podpowiedzieć sposób by nadpłacać kredyt jak najsensowniej? może nie co miesiąc, ale np raz w roku?

Odpowiedz
0 Lajków
Małgorzata_d
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
1
0
13-01-2023
Wiadomość 5 z 7 (5 322 wyświetleń)

Re: Re.: Nadpłata kredytu a wzrost kapitału

[ Edytowane ]

Ta odpowiedź powyżej ("Kapitał codziennie rośnie") jest niepoprawna. 

Trzeba rozróżnić dwie kwestie - kapitał i kwota pozostała do spłaty. To nie jest to samo. Codziennie rośnie kwota pozostała do spłaty, a nie kapitał.

Kapitał to kwota, którą pożyczasz w banku. Nadpłacając kredyt nadpłacasz kapitał. Może być tak, że przy nadpłacie bank pobierze z kwoty nadpłaty odsetki, które zostały naliczone do dnia nadpłaty, ale później w kolejnej racie kwotę odsetek będziesz mieć mniejszą (choć podobno ING tak nie robi).

A kwota pozostała do spłaty to kapitał plus naliczone na dany dzień odsetki. Odsetki są naliczane codziennie, dlatego kwota pozostała do spłaty jest codziennie większa. Ja do tej pory po pięciu drobnych nadpłatach nie mam takich sytuacji, że coś dziwnego dzieje mi się z kapitałem, ale faktycznie były tu takie wpisy, że takie rzeczy się zdarzały w wyświetlanych danych o kredycie. 

Polecam zajrzeć na YT - jest tam sporo filmów na temat korzyści z nadpłat, również z porównaniem wersji z nadpłatą co miesiąc, a raz w roku.

Odpowiedz
0 Lajków
czarna666
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
134
42
01-04-2020
Wiadomość 6 z 7 (5 296 wyświetleń)

Re: Re.: Nadpłata kredytu a wzrost kapitału

@Małgorzata_d Przepraszamy za wcześniejszą błędną informację, że kapitał rośnie. Kapitał kredytu podczas spłaty tylko maleje – nigdy nie rośnie. Inną sprawą jest kwota pozostała do spłaty – ona codziennie się zmienia, bo zawiera w sobie aktualny kapitał pozostały do spłaty i bieżące odsetki. Jeśli dokonuje Pani nadpłaty, już od następnego dnia odsetki są pobierane w mniejszej kwocie, bo dodatkowo obniżył się kapitał.  Odsetki naliczane są każdego dnia, a pobierane są raz w miesiącu – w dniu płatności raty - stąd pomiędzy pobraniem jednej raty i kolejnej rośnie kwota pozostała do spłaty (ale to tylko efekt naliczanych dziennych odsetek, nie zwiększenia kapitału do spłaty).

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
MateuszF
Moderator
Moderator icon
533
119
12-04-2017
Wiadomość 7 z 7 (5 256 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Re.: Nowe konta w ING

A kiedy jakaś sensowna opcja na płacenie kartą w walutach obcych?

28-03-2024
Re: Kupno biletów przez CarPlay - czy to żart

Czyli dobrze rozumiem? W końcu przyznaliście, że Wasz sposób wprowadzenia obsługi CarPlay jest obecnie całkowicie bezużyteczny?

28-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy