Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Kredyt hipoteczny na budowę domu - niedotrzymanie terminu realizacji inwestycji.

Witam,

 

Nieuchronnie zbliża się termin rozliczenia inwestycji, której przedmiotem jest budowa domu jednorodzinnego. Oczywiście głównym źródłem finansowania tejże inwestycji był kredyt hipoteczny, którego umowa zawarta została z Bankiem w marcu 2016 roku.

Zgodnie z postanowieniami umowy, jak i aneksu do tejże umowy, ostateczny termin udokumentowania zakończenia prac budowlanych mija w kwietniu b.r. i mimo, że pozostało jeszcze tych kilka miesięcy, to istnieje dość wysokie ryzyko niedotrzymania wskazanego terminu. Problem stanowią pewne kwestie formalne i zależność od zewnętrznych wykonawców, natomiast sam budynek jest już niemal w 100% ukończony, zresztą mieszkamy w nim od przeszło roku.

W ubiegłym roku skorzystaliśmy z możliwości przedłużenia okresu budowlanego więc w kwietniu minie już 3 lata od uruchomienia pierwszej transzy, czyli maksymalny, przewidziany na tego typu inwestycje okres. Na opóźnienie złożyło się kilka czynników, ale nie będę ich wymieniał, bo w zasadzie nie o to chodzi w tym wątku. Zależy mi bardziej na informacji o ewentualnych konsekwencjach, jakie ponieść możemy, jeśli spełni się ten najgorszy zakładany scenariusz. Nie chodzi mi tyle o wypunktowanie z regulaminu możliwych skutków, bo z zapisami umowy jestem zapoznany, ale bardziej ciekawi mnie, jakie w praktyce podejście do tego typu spraw ma Bank - działa "zero-jedynkowo", czy też jest szansa na indywidualne rozpatrzenie sprawy i ewentualne odroczenie terminu na wniosek kredytobiorcy?

Wiem, że to co napisałem powyżej, to nic innego jak niewywiązanie się z postanowień umowy, jednakże nie wynika to z naszej opieszałości, a raczej z kilku niefortunnych zdarzeń losowych. Nie jest to kredyt ratalny, czy choćby gotówkowy, dlatego nawet nie próbuję sobie wyobrazić skutków wypowiedzenia umowy dla tego typu produktuEmotikon: Smutny

 

Pozdrawiam

Odpowiedz
0 Lajków
andgro
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
3
0
21-01-2018
Wiadomość 1 z 4 (15 240 wyświetleń)

Re: Kredyt hipoteczny na budowę domu - niedotrzymanie terminu realizacji inwestycji.

andgro Jeśli okres budowlany wynosi już 3 lata, zapraszam Cię do kontaktu ze specjalistami hipotecznymi w oddziale. Jest to konieczne, abyśmy mogli ustalić zasady kolejnego wydłużenia. 

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
IlonaU
Moderator
Moderator icon
1073
215
07-06-2017
Wiadomość 2 z 4 (15 231 wyświetleń)

Re: Kredyt hipoteczny na budowę domu - niedotrzymanie terminu realizacji inwestycji.

Choć minęło trochę czasu, to mimo wszystko dziękuję za odpowiedźEmotikon: Szczęśliwy

Zgodnie z sugestią umówiłem się z Doradcą. Na spotkaniu ustaliliśmy, że sporządzony zostanie kolejny aneks do umowy. Dokumenty do wglądu otrzymać miałem na @, jednak pierw pracownik Banku musiał przygotować i złożyć do innej jednostki odpowiedni wniosek - nie wiem dokładnie jak przebiega tego typu proces więc tylko nakreślam to co zapamiętałem ze spotkania. Minęło trochę czasu, jednak aneks wciąż nie docierał, próbowałem skontaktować się z Doradcą telefonicznie, jednak wciąż bezskutecznie. Po jakimś czasie otrzymałem @ zwrotnego z przeprosinami za zwłokę i obietnicą, że niebawem dokumentacja zostanie przygotowana. Dziś mija już prawie trzeci miesiąc, niestety nadal brak odzewu, choć w międzyczasie przesłałem kilka apeli o podjęcie tematu. Sytuacja nieco patowa, z jednej strony Bank słusznie upomina się o przedstawienie dokumentacji, z drugiej zaś nie możemy nic ze swojej strony zainicjować póki Pracownik nie przygotuje aneksu. Cóż zatem w tej kwestii mamy uczynić? Umówić się na kolejne spotkanie z innym doradcą i rozpocząć proces od początku? Nie ukrywam, że logistycznie jest to dla nas niemałe wyzwanie - mamy malutkie dziecko i dość znaczną odległość do placówki, jeśli jednak innego rozwiązanie nie ma, pojawimy się ponownie w oddziale.

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

 

Odpowiedz
0 Lajków
andgro
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
3
0
21-01-2018
Wiadomość 3 z 4 (14 564 wyświetleń)

Re: Kredyt hipoteczny na budowę domu - niedotrzymanie terminu realizacji inwestycji.

Zapraszamy do kontaktu z naszą infolinią pod numerem telefonu: 32 357 00 57 – skontaktujemy się ze specjalistą i wyjaśnimy sytuację.

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
MagdalenaD
Moderator
Moderator icon
316
61
04-09-2015
Wiadomość 4 z 4 (14 541 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

A i zapomniałem dopisać, jak będziesz w oddziale to koniecznie na miejscu upewnij się czy odblokowali dostęp. Bo ja się musiałem wracać i wszystko zajęło blisko 2 godziny. 

29-03-2024
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Niestety w ING to częsta praktyka, blokują za byle co, ja i moja rodzina mieliśmy blokady m.in za instalacje aplikacji moje ING po raz pierwszy. Najlepsze, że tłumaczyli się tym, że nastąpiła instalac

...

29-03-2024
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Dodam tylko - ze po takich rozmowach z konsultantami czuje sie jak traktowany jak idiota - prosze o wyjasnienie lub kontakt.

29-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy