Konta osobiste i firmowe

Odpowiedz

Re: ING żąda bez jakiegokolwiek powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pienię...

Sprawy ciąg dalszy... nie dość, że w ogóle o niczym nie poinformowali zamykając rachunek bankowy ot tak sobie, to jeszcze w odpowiedzi na złożoną reklamację poinformowali, że potrzebują więcej czasu niż 30 dni (o ciekawe... :] ), na ustosunkowanie się do zarzutów i przy okazji wysyłając pismo... skierowali je na zły adres robiąc incydent RODO. Przy okazji na prośbę o skierowanie pilnych wyjaśnień i zasadniczej odpowiedzi na złożoną reklamację wskazali, że przyjmą zgłoszenie zmiany adresu do doręczeń ale cyt: "nie dają gwarancji, że korespondencja trafi tam gdzie chce <były już> klient".

I czego nie rozumiecie ? Emotikon: Szczęśliwy

Wizerunkowy dramat. Natomiast z czystej satysfakcji własnej, na pewno sprawa trafi jeszcze do Rzecznika Finansowego.

Krzysztof1988
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
2
10
28-12-2021
Wiadomość 51 z 124 (26 592 wyświetleń)

Re: ING żąda bez jakiegokolwiek powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pienię...

moim zdaniem sytuacja wygląda tak: wg banku podstawą rozwiązania umowy jest ustawa o przeciwdziałaniu prania brudnych pieniędzy i walka z terroryzmem ergo bank jest obowiązany podejmując takie działania poinformować o tym Generalnego Inspektora Informacji Finansowej a wcześniej dokonać oceny ryzyka, iż jesteś praczem lub terrorystą... ta ocena musi mieć formę dokumentu... idę o zakład, że w Twoim przypadku /jak i w lwiej części innych/ taka ocena nie istnieje... tak więc zanim co zwróć się do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej z prośbą o informację czy został o Twoim przypadku poinformowany oraz że prosisz o sprawdzenie tej sytuacji podejrzewając, iż bank nadużył swoich uprawnień... jednocześnie zwróć się do banku o ocenę ryzyka twojej działalności przestępczej, gdyż tylko to może być podstawą działań na podstawie cytowanej ustawy!

 

nic nie stoi także na przeszkodzie, byś o swojej sytuacji poinformował Związek Banków Polskich /kontakt/ czy też redakcję Gazety Prawnej /kontakt/ gdyż tylko nagłośnienie problemu może pomóc całą sytuację wyprostować...

mmer
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
28
36
26-11-2020
Wiadomość 52 z 124 (26 552 wyświetleń)

Re: ING żąda bez jakiegokolwiek powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pienię...

cyt. "Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu nakłada na nas obowiązek"

Mam pytania w związku z tym nieszczęsnym pismem.

Pierwsze:
Czytam tą ustawę i widzę, Roz. 5. Art. 33 i widzę, że bank ma obowiązek najpierw rozpoznać, czy ktoś jest podejrzany o pranie pieniędzy lub finansowanie terroryzmu lub też rozpoznać podejrzaną transakcję.

"Art. 33. 1. Instytucje obowiązane stosują wobec swoich klientów środki bezpieczeństwa finansowego.
2. Instytucje obowiązane rozpoznają ryzyko prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu związane ze stosunkami
gospodarczymi lub z transakcją okazjonalną oraz oceniają poziom rozpoznanego ryzyka.
3. Instytucje obowiązane dokumentują rozpoznane ryzyko prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu związane ze
stosunkami gospodarczymi lub z transakcją okazjonalną oraz jego ocenę (...)"

Dalej jest:

"Art. 34. 1. Środki bezpieczeństwa finansowego obejmują:
1) identyfikację klienta oraz weryfikację jego tożsamości;
2) identyfikację beneficjenta rzeczywistego oraz podejmowanie uzasadnionych czynności w celu:
a) weryfikacji jego tożsamości,
b) ustalenia struktury własności i kontroli – w przypadku klienta będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej;
3) ocenę stosunków gospodarczych i, stosownie do sytuacji, uzyskanie informacji na temat ich celu i zamierzonego
charakteru;"

I tu pytanie - 34.1.1 - przecież te informacje są znane w momencie zakładania konta, 34.1.2 - tu nie wystarczyłby monit o potwierdzenie poprawności danych w banku? 2.b dotyczy tylko osób prawnych. 
Również zwracam uwagę na "stosownie do sytuacji"...

34.1.4

4) bieżące monitorowanie stosunków gospodarczych klienta, w tym:
a) analizę transakcji przeprowadzanych w ramach stosunków gospodarczych w celu zapewnienia, że transakcje te są
zgodne z wiedzą instytucji obowiązanej o kliencie, rodzaju i zakresie prowadzonej przez niego działalności oraz
zgodne z ryzykiem prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu związanym z tym klientem,
b) badanie źródła pochodzenia wartości majątkowych będących w dyspozycji klienta – w przypadkach uzasadnionych okolicznościami,

Może powtórzę wyrywki: "analizę transakcji", "badanie źródła pochodzenia (...) - w przypadkach UZASADNIONYCH OKOLICZNOŚCIAMI" - jak to ma się do oświadczenia składanego przez klienta!? Bank ma obowiązek sprawdzać transakcje i źródła tychże jeśli coś jest podejrzane. Podejrzenie mnie o pranie pieniędzy lub finansowanie terroryzmu, jest niezgodne z prawem - dokładnie z konstytucją, art. 42, który mówi od zawsze, że bez udowodnienia winy uznaje się każdego za niewinnego, zatem - jaka jest podstawa prawna, do żądania od klientów OŚWIADCZENIA? Według mnie, bank idzie na łatwiznę, otrzyma oświadczenia i odpowiedzialność za nie zawsze spada na oświadczającego, tymczasem w myśl tej ustawy, to na banku spoczywa odpowiedzialność analizy i badania transakcji i klientów. 

Osobiście czuję się obrażony zarówno sposobem poinformowania mnie o tym (krótka notka w aplikacji, żadnego oficjalnego pisma), jak i faktem, że mam się tłumaczyć bankowi i składać oświadczenia, które obarcza prawnie odpowiedzialnością mnie, mimo, że ta odpowiedzialność spoczywa wedle ustawy na banku!

Dopóki bank nie przedstawi każdemu konkretnych powodów - uzasadnionych okoliczności, transakcji, etc - tak długo nikt nie ma obowiązku niczego oświadczać, ponieważ nie ma ani jednego paragrafu w ustawie, że to klient obligowanej instytucji musi coś oświadczać. 100% tej odpowiedzialności ciąży na banku od 2018 roku i powinno się to odbywać regularnie i bez udziału klientów.

Tak czysto hipotetycznie - w jaki sposób ma się to oświadczenie realnie przyczynić do zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, jeśli osoba piorąca i finansująca zwyczajnie skłamie (bo przecież prawdy nie powie)? W jaki sposób to oświadczenie zostanie zweryfikowane? Dlaczego tych wszystkich informacji bank nie podał?!

maciejc
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
1
4
18-03-2022
Wiadomość 53 z 124 (25 913 wyświetleń)

Re: ING żąda bez jakiegokolwiek powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pienię...

Rodzaj środków bezpieczeństwa finansowego oraz ich intensyfikację reguluje art. 50 ust.1, ust. 2 pkt. 1, 2, 3 i 4 Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, który zobowiązuje instytucję obowiązaną do wdrożenia procedury. Art. 34 omawianej ustawy wskazuje minimalny zakres środków bezpieczeństwa jakie musi spełnić każda instytucja obowiązana w Polsce.

Bank jest zobowiązany do oceny ryzyka klienta, nie przesądza o winie klienta w żadnym zakresie, aspektem karalności zajmuje się wymiar sprawiedliwości.

Za niedopełnienie obowiązków wynikających z ustawy odpowiedzialność administracyjną i karną ponosi instytucja obowiązana.


***
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
KarolinaM
Moderator
Moderator icon
559
122
19-03-2018
Wiadomość 54 z 124 (25 693 wyświetleń)

Re: ING żąda bez jakiegokolwiek powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pienię...

i pięknie... skoro podejmuje jakieś działania w stosunku do klienta "posiłkując się" wspomnianą ustawą, ma obowiązek efekty owej oceny ryzyka przekazać Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej, czy tak? a jeżeli podejmuje działania w stosunku do klienta posiłkując się wspomnianą ustawą a nie powiadamia o tym GIIF to aby nie narusza prawa?

 

bo ja sobie tak myślę, że po aferze z praniem brudnych pieniędzy ING chce wykazać się nadgorliwością ale nie dotrzymuje obowiązku sporządzenia oceny ryzyka PRZED podjęciem jakichkolwiek czynności, bo w opisanych tutaj przypadkach /a także moim/ takiego ryzyka brak a nadto GIIF w moim przypadku nie otrzymał od ING BŚ żadnej informacji, ponieważ o to pytałem... ciekawe co na swoje pytania otrzymaliby pozostali, których serdecznie do złożenia takiego zapytania namawiam...

mmer
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
28
36
26-11-2020
Wiadomość 55 z 124 (25 656 wyświetleń)

Re: ING żąda bez jakiegokolwiek powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pienię...

To wszystko wyżej to pikus do tego co jest u mnie. Proszę sobie wyobrazić ze od ponad dwóch lat moje środki z wynagrodzenia wpływają do innego banku natomiast jedyne środki które wpływają na konto to środki mojej małżonki. Wiec nie rozumiem powodu podawania inf o swoim źródle pochodzenia środków. Wiec zgodnie z rozmowa z BOK podałem inf odnośnie źródła mojej małżonki. Niestety nadal to nie wystarcza. Muszę podać branże, i źródło pochodzenia środków pomimo ze brak wpływów z mojej strony, hmmm, brak słów
Musado2
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
2
2
29-05-2022
Wiadomość 56 z 124 (24 835 wyświetleń)

Re: ING żąda bez jakiegokolwiek powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pienię...

Uwaga !!!!
Algorytm w ing szuka osób które wypłacają większa gotówkę ze swojego konta. W ten sposób znajduje osoby do których wysyła się pisma zasłaniając się dbaniem o bezpieczeństwo klientów oraz przeciw stawianie się wspierania terroryzmu. Czyli krótko mówiąc jeśli wypłacimy zbyt duża gotówkę to jesteśmy przestępcami którzy być może wspierają terroryzm. A ja się pytam, gdzie jest inf o tym kiedy, gdzie i komu muszę się spowiadać co robię ze swoimi pieniędzmi? Patrząc przez ten pryzmat za chwile będziemy się spowiadać na co wydajemy swoje środki i dlaczego. Będziesz chciał wesprzeć bezdomnego to będziesz musiał przedstawić argumenty a bezdomny oświadczenie skąd otrzymał i dlaczego pieniądze . Ten kraj jest po**** trzeba wypłacić kasę i trzymać w skarpetce. Jak tak będą banki działać to już widzę jak długo będą istnieć. Może czas najwyższy zamknąć niektóre z nich.? Pytanie do banku.... macie państwo wgląd do danych swoich klientów chodzby po nr pesel lub dowodu osobistego. Można w łatwy sposób zweryfikować klienta czy pracuje i ewentualnie w jakiej branży. Wiec? Jaki cel jest w oświadczeniach?
Musado2
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
2
2
29-05-2022
Wiadomość 57 z 124 (24 823 wyświetleń)

Re: ING żąda bez jakiegokolwiek powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pienię...

ja rowniez bedac na wakacjach zagranica i majac konto oszczednosciowe w ING ktorego nie uzywalem od okolo 2 lat (zadnych wplat/wyplat), dostalem SMS ze musze pilnie dostarczyc dokumenty o zrodle pochodzenia srodkow. Myslalem ze ING Slaski to dobry bank ale teraz zastanawiam sie nad zmiana na jakis normalny bank gdzie maja jasne zasady. Ciekawe co jeszcze wymysla

kacmar
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
1
2
07-06-2022
Wiadomość 58 z 124 (24 504 wyświetleń)

Re: ING żąda bez jakiegokolwiek powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pienię...

W moim przypadku, jest jeszcze weselej: na moje konto wpływają tylko środki rzędu... 30 zł lub 50 zł, co kilka miesięcy, aby było na nieszczęsną opłatę 7 zł miesięcznie... i też apka mobilna nęka mnie o składanie takiego oświadczenia o jakim tu mowa, co moim zdaniem podpada pod zwykłe nękanie.

Co więcej, mam konta w innym banku, od lat, nikt mnie o nic nie pyta. ING odgraża mi się, że jeśli nie złoże oświadczenia, rozwiąże umowę.
Powiem tak.. w zasadzie.. niech rozwiąże. Ale moim skromnym zdaniem, naprawdę ktoś w zarządzie tego banku upadł na głowę i się mocno potłukł.

 

Drogie ING - informację o moich dochodach podaję wyłącznie Urzędowi Skarbowemu, a straszenie mnie ustawą, pod której przepisy nie podpadają wpłaty rzędu 30 zł co kilka miesięcy, możecie sobie... sami wiecie co.

Kriegsherr
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
4
09-06-2022
Wiadomość 59 z 124 (24 437 wyświetleń)

Re: ING żąda bez jakiegokolwiek powodu oświadczeń o źródłach pochodzenia majątku i środków pienię...

Ma ktoś kod polecającego do nowej promocji?
Odpowiedz
0 Lajków
Bukos4
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
0
11-06-2022
Wiadomość 60 z 124 (24 335 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: ING nie dba o bezpieczeństwo środków, brak autoryzacji nawet przy przelewach wysokokwotowych

Czyli tak samo potwierdzacie to co pisałem wcześniej, nic tylko piszecie o algorytmie który z bezpieczeństwem nie ma nic wspólnego. Jesteście jedynym bankiem w PL który umożliwia wysłanie przelewu bez

...

28-03-2024
Wakacje kredytowe 2024, dochód

Dzień dobry, czy 13stka wliczana jest do dochodu przy obliczaniu RdD? Czy skoro bank nie wizął jej pod uwagę przy liczeniu zdolności kredytowej, teraz też należy ją pominąć ?

27-03-2024
czas oczekiwania na decyzje

co to znaczy 21 od dnia zlozenia kompletu dokumentow czyli czego w przypadku osoby na umowie o prace? pytam sie o ostateczna decyzje etap 6?

27-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy