Odpowiedz

Re.: Jak liczony jest podatek?

Pod kątem wykazania wyniku transakcji w PIT 8C istotny jest rok sprzedaży akcji, nie rok zakupu.

Biuro maklerskie zsumuje zrealizowane i rozliczone transakcje sprzedaży w danym roku wystawiając dokument PIT 8C, na podstawie którego rozliczysz się z Urzędem Skarbowym.

Jeśli w danym roku tylko kupisz akcje, nie będziesz miał transakcji sprzedaży akcji, dokumentu PIT 8C nie wystawimy za ten rok.

Odpowiedz
0 Lajków
PawełH
Pracuję w ING
Pracuję w ING icon
88
19
15-06-2020
Wiadomość 11 z 17 (4 784 wyświetleń)

Re.: Jak liczony jest podatek?

Czy zapłacę podatek od sprzedaży akcji jeśli:

 

Na rachunku mam 1000zł, w styczniu zakupiłem 10 akcji po 100zł Spółki A i po miesiącu sprzedałem je po 150zł/szt - na moim rachunku po miesiącu mam 1500zł (500zł dochodu). W marcu kupiłem ponownie akcje tej samej Spółki A po 150zł (10 sztuk) a w kwietniu sprzedałem je ze stratą po 50zł - na rachunku mam 500zł środków

 

Czy zapłacę podatek 19% od pierwszej transakcji kupna/sprzedaży? (19% od 500zł ???). Czy otrzymam PIT 8C ze stratą 500zł?

 

Pozdrawiam

Odpowiedz
0 Lajków
grzegorzp4
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
2
0
15-06-2020
Wiadomość 12 z 17 (4 632 wyświetleń)

Re.: Jak liczony jest podatek?

Na pierwszej operacji wykazałeś zysk 500 zł, na drugiej poniosłeś stratę 1000 zł.

Zamknąłeś obie pozycje w tym samym roku podatkowym -  w PIT 8C wykażemy stratę 500 zł (powiększoną o koszty prowizji maklerskich).

Wynik do PIT-8C nie jest liczony od zmiany wartości portfela, tylko od zrealizowanego wyniku na inwestycjach.

 

Odpowiedz
0 Lajków
PawełH
Pracuję w ING
Pracuję w ING icon
88
19
15-06-2020
Wiadomość 13 z 17 (4 604 wyświetleń)

Re.: Jak liczony jest podatek?

Dzień dobry, proszę o informację jak wygląda rozliczenie podatków w takim przypadku:
1. W 2019 kupuję akcje załóżmy za 10 000 zł.

2. W 2020 roku wykonuję różne transakcje na tych akcjach: część sprzedaję, znów trochę kupuję itp., ostatecznie załóżmy, że rok 2020 kończę z zyskiem 5 000 zł.

3. Dostaję PIT8C wykazujący zysk.

4. W 2021 roku wartość akcji spada i po sprzedaży wszystkiego zostaje mi 11 000 zł.

Proszę o odpowiedzi na poniższe pytania:

1. Czy wystawiony przez Państwa PIT8C uwzględnia koszt zakupu akcji z 2019 roku?
2. Zakładając, punkt 4. będę miał w roku 2021 stratę i znów dostanę PIT8C. Rozumiem, że stratę tą mogę rozliczyć w latach następnych (maksymalnie 50% w danym roku), ale tylko od dochodów giełdowych? Nie mogę użyj jej do obniżenia podatku z innego źródła dochodu, np. pracy?

3. Zakładając, że w ciągu następnych 5 lat nie uzyskam przychodu na giełdzie, to de facto zapłacę podatku więcej niż 19% z ostatecznego rozrachunku?

4. Rozumiem też, że wystawiane PIT8C są tylko podsumowaniem kosztów zakupu i sprzedaży, a te straty to muszę ręcznie sam uwzględniać w przyszłych PIT38?

Odpowiedz
0 Lajków
Segor
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
0
25-04-2021
Wiadomość 14 z 17 (4 407 wyświetleń)

Re.: Jak liczony jest podatek?

Zgodnie z zapisami w ustawie o podatku od osób fizycznych, dochód na rachunku maklerskim  jest obliczany według zasady FIFO (First In First Out). Oznacza to, że najpierw sprzedawane są papiery kupione najwcześniej.

Jeżeli w 2021 roku sprzedajesz akcje zakupione w 2019 to są uwzględniane koszty zakupu z 2019 roku.

Stratę ( max 50% w danym roku) można odliczyć tylko od dochodów giełdowych.

W każdym roku kiedy wygenerowałeś zysk giełdowy powinieneś samodzielnie odliczyć stratę ( max 50 % ).

 

Odpowiedz
0 Lajków
ZbigniewZ
Pracuję w ING
Pracuję w ING icon
30
5
18-06-2020
Wiadomość 15 z 17 (4 369 wyświetleń)

Re.: Jak liczony jest podatek?

Witam.

Jestem stosunkowo nowy na giełdzie i już się pogubiłem jak to jest z wyliczaniem tego dochodu albo raczej co uznać za dochód w danym roku, od którego się następnie odlicza 19%.

 

Jeśli w danym roku osiągnąłem dochód np. 10 000 zł łącznie (w sensie, ze tyle mi wychodzi z zysków na wzrostach kursów, ale większość akcji wciąż nie sprzedana), i w tym czasie poobracałem akcjami i jakieś sprzedałem z zyskiem, ale łącznie byłoby to np. 2 000 zł dochodu, to dlaczego skarbówka chce ode mnie 19% z 10 000 a nie 19% ze spieniężonych 2 000?

 

Dodam jeszcze, że mój dom maklerski na tym swoim druku jaki mi przysłał uwzględnia jako dochód za omawiany rok kwotę całkowitą dochodu, czyli dochód spieniężony + wirtualny. Co mogę z tym zrobić? Może ktoś coś wie, bo jestem po windykacji z kąta i nie wiem jak to ugryźć. Co napisać Urzędowi.

Odpowiedz
0 Lajków
Użytkownik nie istnieje
Wiadomość 16 z 17 (3 655 wyświetleń)

Re.: Jak liczony jest podatek?

Nasze biuro maklerskie wystawia klientom dokument PIT-8C, na podstawie którego rozliczasz się z Urzędem Skarbowym (min. obliczasz kwotę podatku). Jeżeli w danym roku sprzedasz instrumenty finansowe (np. akcje)/zamkniesz pozycję  taki dokument będzie dla Ciebie wystawiony. Jeżeli nie ma sprzedaży/zamknięcia pozycji, dokumentu PIT-8C nie wystawiamy.

W dokumencie tym wykazujemy Twój zrealizowany łączny wynik (sumujemy zrealizowane zyski i straty).

Wynik do PIT-8C nie jest liczony od zmiany wartości portfela, tylko od zrealizowanego wyniku na inwestycjach.

Przykładowo, jeżeli Twój portfel wrośnie a w danym roku zamkniesz tylko inwestycje ze stratą to w PIT-8C wykażemy stratę.

Może być też tak, że wartość Twojego portfela spadnie a w PIT-8C może być wykazany zysk - jeśli w danym roku zamkniesz tylko inwestycje z zyskiem.

Jeżeli PIT-8C, o którym piszesz był wystawiony przez nasze biuro maklerskie skontaktuj się z naszą infolinią nr 32 357 00 32 (infolinia dostępna jest w dni robocze w godzinach od 8:00 do 18:00).

PawełH
Pracuję w ING
Pracuję w ING icon
88
19
15-06-2020
Wiadomość 17 z 17 (3 646 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Zapętlony reset aplikacji. Dźwięk powiadomienia

Witaj,
chciałabym pomóc, ale przez Społeczność nie mogę potwierdzić Twoich danych. Jest to ogólny kontakt. Do wyjaśnienia tej sytuacji będzie potrzebne zgłoszenie techniczne. Możemy je przyjąć podczas

...

18-04-2024
Re: ubezpieczenie nieruchomości

Przez Społeczność nie mogę sprawdzić Twojej sytuacji. Jest to ogólny kontakt. Proszę, napisz do nas na czacie w Moim ING od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00. Specjaliści hipoteczni sprawdzą syt

...

18-04-2024
Re: Zeskanuj i zapłać

Szkoda, byłaby to bardzo przydatna funkcja.

Niestety, ale "Zapłać rachunek ze zdjęcia lub pliku", to zupełnie inna funkcja, zupełnie nieprzydatna dla klienta indywidualnego, który przy kasie w sklepie

...

18-04-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy