W ING Banku Śląskim Dzień Ziemi obchodzimy na okrągło

100% recyklingu odpadów, 100% energii z odnawialnych źródeł, ślad węglowy zmniejszony o 89% , 17,8 mln litrów zaoszczędzonej wody…  To tylko część eko-wyników, jakie udało nam się osiągnąć w ostatnich latach. Na temat połączenia pomarańczowego z zielonym świat mody może mieć różne opinie. Ale dla nas jest to zestaw obowiązkowy, bo troskę o środowisko mamy po prostu w swoim DNA!

 

Za każdą eko-statystyką, którą chcemy Wam tu zaprezentować, kryje się sporo pracy i zaangażowanie wielu osób, ale także mnóstwo frajdy i satysfakcji na co dzień dla nas wszystkich. Chcemy pokazywać, że ekologia to nie tyko odpowiedzialność i poczucie dobrze spełnionego obowiązku wobec Ziemi i przyszłych pokoleń, ale też pozytywny, radosny styl życia.

Deklaracja - motywacja

 

- Nasze działania - jak w przypadku każdej firmy i każdego człowieka - wpływają na środowisko naturalne. Od wielu lat staramy się jednak możliwie najbardziej ten wpływ ograniczać. Wspólnie z klientami i dostawcami chcemy budować gospodarkę przyszłości: niskoemisyjną, umiarkowanie i świadomie czerpiącą z zasobów. Tak samo jak w bankowości, tak i w obszarze ekologii lubimy myśleć i pracować w sposób planowy, zorganizowany i systematyczny. Dlatego w 2014 roku dołączyliśmy do Programu Środowiskowego Grupy ING – mówi Anna Golka, Dyrektor Departamentu Zarządzania Nieruchomościami i Obsługi Banku.

 

Siedem lat temu, w ramach Programu Środowiskowego Grupy ING, zobowiązaliśmy się by do 2020 roku:

 

 • Zredukować nasz całkowity ślad węglowy o 84%. Zadanie wykonaliśmy z nawiązką, bo w 2020 roku nasz ślad węglowy zmniejszył się o 89%.
 • Zmniejszyć nasze zużycie wody. Od 2014 roku zaoszczędziliśmy więc 17 770 000 litrów.
 • Recykling 100% naszych odpadów, co skrupulatnie realizujemy.        
 • Korzystać w 100% z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, co udało nam się już w 2016 roku.

 

Ale rok 2020 już za nami, przyszedł więc czas na kolejne, jeszcze ambitniejsze plany i deklaracje. W ramach Programu Środowiskowego zobowiązaliśmy się, że w porównaniu z rokiem 2014 do końca 2030 r.:

 

 • Zredukujemy naszą całkowitą emisję CO2 o 95%.
 • Zredukujemy nasze zużycie energii elektrycznej o 50%.
 • Zredukujemy nasz ślad wodny o 20%.
 • Będziemy kontynuować recykling 100% naszych odpadów.
 • Nadal będziemy korzystać w 100% z energii odnawialnej.

Nakręca nas zielona energia

 

Od 2016 roku 100% energii elektrycznej zużywanej przez nasz bank pochodzi ze źródeł odnawialnych. Korzystanie z zielonej energii znacząco wpływa na nasz ślad węglowy, ograniczając go o aż 70%. W ciągu ostatnich lat zrealizowaliśmy też wiele zielonych projektów, m.in.

 • Na dachu budynku w Centrali w Katowicach zamontowaliśmy 178 paneli fotowoltaicznych, dzięki którym w 2020 roku wyprodukowaliśmy 43 270 kWh zielonej energii.
 • Na początku 2021 roku zamontowaliśmy 114 paneli fotowoltaicznych o mocy wytwórczej 49,6 kWp, które zasilają budynek ING w Rudzie Śląskiej.
 • Zamontowaliśmy instalację hybrydową (solarno-wiatrową), dzięki której pozyskujemy zieloną energię do oświetlenia parkingu zewnętrznego oraz otoczenia wokół budynków Centrali w Katowicach.
 • Wokół budynków Centrali w Katowicach i budynku ING Ruda Śląska postawiliśmy ekologiczne, zielone ławki, wyposażone w gniazda USB i opcję ładowania indukcyjnego. Dzięki temu możemy wykorzystać energię słoneczną do naładowania telefonu lub innych urządzeń.

 

Oszczędzanie wody – z deszczu pod biuro

 

O tym, jak od 2014 roku udało nam się zaoszczędzić więcej wody niż mieści się w 5 olimpijskich basenach, pisaliśmy szerzej w tym artykule: W ING Banku Śląskim wiemy, że brak wody to nie przelewki. Przeczytacie tam m.in o wodooszczędnym wyposażeniu naszych kuchni i łazienek, wyeliminowaniu wody z plastikowych butelek czy budowie zbiornika na deszczówkę. W 2021 roku nadal zamierzamy rozwijać ten projekt: automatyka, pompy, czy montaż paneli fotowoltaicznych do zasilania całego systemu nawadniania.

 

Odpowiedzialna gospodarka odpadami, zasobami i rezygnacja z plastiku

 

 • W placówkach bankowych obowiązkowo (ale z przyjemnością) segregujemy odpady. Nośniki danych – w formie papierowej i magnetycznej – zbieramy i bezpiecznie niszczymy. A biurowe odpady z każdego oddziału – od tonerów przez elektronikę po meble – zawsze trafiają w ręce uprawnionej do tego firmy i podlegają utylizacji w odpowiednich warunkach.

 

 • Segregację odpadów poszerzyliśmy o zbiórkę zużytych baterii. Pojemniki na „stare paluszki” znajdują się w pomieszczeniach z drukarkami i w aneksach kuchennych we wszystkich budynkach centrali banku.

 

 • Wszyscy pracownicy centrali w Warszawie oraz w Katowicach korzystają z systemu tzw. wydruku podążającego. To rozwiązanie umożliwia wydruk dokumentu dopiero po przyłożeniu naszej karty identyfikacyjnej do drukarki, dzięki czemu nie marnujemy papieru.

 

 

- Dla nas plastik jest passe i dlatego w naszym centrum szkoleniowo-konferencyjnym zrezygnowaliśmy z wody w plastikowych butelkach. Mamy za to wodę w szklanych pojemnikach z dodatkiem pysznych owoców i pachnących ziół, pochodzących z upraw ekologicznych. Podczas spotkań w budynkach centrali też nie musimy korzystać z wody w plastikowych butelkach – zastąpiliśmy je ponad 1000 szklanych karafek – dodaje Anna Golka.

 

W ramach akcji ING dla środowiska „Decyduj odpowiedzialnie" w 2020 roku w aneksach kuchennych i łazienkach we wszystkich budynkach centrali pojawiły się naklejki na spłuczki, zachęcające do racjonalnego gospodarowania wodą, oraz naklejki na podajniki, zachęcające do zmniejszenia zużycia ręczników papierowych. Akcji tej przyświecały hasła: „Mały przycisk – mała sprawa. To 3 litry wody; Duży przycisk- duża sprawa. Aż 6 litrów wody!” i „ Jeden ręcznik na pewno wystarczy”.

 

Zużyty sprzęt w postaci laptopów, komputerów PC, monitorów czy drukarek oraz meble, które nadają się jeszcze do użytkowania, przekazujemy w formie darowizn rzeczowych do szkół, szpitali czy instytucji pożytku publicznego. Dzięki temu sprzęt oraz meble trafiają do potrzebujących.

W 2020 roku uruchomiliśmy platformę meblową, która służy do odkupu mebli (biurek, krzeseł, szafek) pochodzących z likwidacji, relokacji czy modernizacji. Każdy z pracowników ma możliwość odkupu mebli po preferencyjnych cenach. Dzięki temu nadajemy im drugie życie!

 

Eko flota i promocja zrównoważonego transportu

 

 - Na początku 2019 roku rozpoczęliśmy wdrażanie długofalowej eko-strategii dla floty naszych pojazdów i zmiany w polityce samochodowej. Zobowiązaliśmy się, że do 2022 roku w ING Banku Śląskim będziemy mieć w 100% flotę ekologiczną, a do 2023 roku zredukujemy naszą emisję CO2 aż o 30%. Obecnie nasza flota już w 54% składa się z samochodów ekologicznych – mówi Anna Golka

 

Sukcesywnie powiększamy również naszą flotę samochodów elektrycznych. Obecnie mamy 11 aut tego typu oraz 15 bankowych stacji ładowania, zlokalizowanych min. w Katowicach, Łodzi, Krakowie, Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu.

 

Od czerwca 2018 roku firma Nextbike Polska we współpracy z naszym bankiem udostępnia dwie stacje rowerowe w systemie City by bike: ING Sokolska (pomiędzy siedzibami przy Sokolskiej i Chorzowskiej) oraz ING Roździeńska. Rowery miejskie to wspaniała alternatywa dla innych środków komunikacji. Z rozwiązania chętnie korzystają osoby nieposiadające własnych jednośladów, ale także ci, którzy zostawiają samochody na dużych parkingach lub dojeżdżają do pracy pociągiem.

 

W garażu na Sokolskiej, obok strefy dla rowerzystów, wydzieliliśmy przestrzeń dla hulajnóg, wyposażoną w stojak na 20 miejsc oraz listwę z punktami ładowania. Dzięki temu nasi pracownicy, którzy chcą dojeżdżać do pracy hulajnogami lub rowerami elektrycznymi, mogą ładować swój pojazd, gdy sami są w pracy.

 

Eko edukacja

 

Od wielu lat nasze działania ekologiczne wspiera wewnętrzny program Kultura OFFowa, dzięki której edukujemy oraz zachęcamy do podejmowania racjonalnych wyborów. Wszystko to w trosce o dobro planety. Przez akcję zachęcamy min. do świadomej segregacji odpadów oraz przyjrzenia się bliżej swoim nawykom i wyborom. Przez wiele lat Kulturze OFFowej prześwietlały różna hasła min. „Love wielorazowe”, „Trzymaj poziom – nie przelewaj”, czy „Czasem warto być OFF”.