Kultura OFFowa w ING – bo nic co zielone nie jest nam obce!

W ING wierzymy, że jeśli każdy z nas zmieni coś w swoim codziennym postępowaniu, świat poczuje różnicę. Dlatego w trosce o naszą planetę zmiany zaczęliśmy od siebie. Cały czas ulepszamy nasze budynki, żeby były bardziej eko. Korzystamy z fotowoltaiki, systemów oszczędzania wody, wykorzystujemy wodę deszczową, segregujemy odpady. Ale przecież możemy więcej! Bo ING to nie tylko budynki, ale przede wszystkim ludzie. Ponad 8 tysięcy pracowników, którzy  - zarówno w pracy, jak i po niej - mają realny wpływ na nasze środowisko. Bo liczy się skala. Świat nie potrzebuje kilku osób, które trzymają się wszystkich ekozasad, a milionów, które wprowadzają w swojej codzienności choćby najmniejsze z nich.

Dlatego w 2016 roku zaproponowaliśmy swoim pracownikom akcję Kultura OFFowa. Celem programu nie było bynajmniej pokazanie walorów muzyki alternatywnej. Przez tą wewnętrzną akcję, od kilku lat inspirujemy naszych pracowników do bycia bardziej eko i do zmiany niekorzystnych dla środowiska zachowań w nietuzinkowy, przykuwający uwagę sposób. Jaki?

Niewinna naklejka, która daje do myślenia

Pomogły w tym między innymi edukacyjne ekonaklejki, które na stałe wpisały się już w wystrój przestrzeni biurowych. Pojawiają się kontekstowo dokładnie tam, gdzie chcemy nakłonić do większej refleksji nad zużywanymi zasobami.

Stąd nad regulatorami temperatury przypominają jak optymalnie ustawiać temperaturę w biurze, by oszczędzać energię. W aneksach kuchennych, na czajnikach i dystrybutorach wody podpowiadają jak nie marnować wody i nalewać jej tyle, ile potrzeba. W toaletach przypominają, że do małej sprawy wcale nie trzeba używać dużego przycisku spłuczki, a przy dozownikach do papierowych ręczników podpowiadają, jak oszczędzać papier.

 

Ziemiocentrycy dali radę

Pracownicy ING pozytywnie przyjęli inicjatywę i już widać pierwsze efekty. Akcja miała zmienić podejście pracowników do korzystania z klimatyzacji latem i zimą oraz wpłynąć na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, wody i papieru. I udało się! Przestrzegając zasad Kultury OFFowej zdecydowanie zmniejszyliśmy zużycie energii elektrycznej, ale to nie wszystko. Przekonywaliśmy też, że plastik jest passe w akcji „love wielorazowe”. Inspirowaliśmy się nawzajem do rozstania z plastikiem i do recyklingu – bo każda plastikowa butelka marzy o drugim życiu. Pierwszym krokiem jest właściwa segregacja, wtedy pozbywamy się plastikowych odpadów odpowiedzialnie i mogą być ponownie wykorzystane. A z jednorazowych stają się wielorazowe!

W ING wprowadzamy rozwiązania, które ułatwiają eliminację plastików w naszych biurach. Na przykład zamiast wody w butelkach, korzystamy z karafek i szklanych pojemników. Dzięki tej zmianie tylko w centrum szkoleniowym zużywamy miesięcznie o 2330 butelek plastikowych mniej - rocznie to blisko 30 000 sztuk!

 

Jedną z edycji akcji poświęciliśmy zagadnieniu marnowania wody. Zachęcaliśmy wszystkich do bycia „wodoszczelnymi” i zgłaszania wszelkich usterek i awarii. Nasi pracownicy okazali się prawdziwymi „Asami Ekologii”, bo w ciągu 4 miesięcy trwania programu dostrzegli około 200 drobiazgów, które mogliśmy poprawić, aby lepiej spożytkować każdą kroplę.

 

Mimo pandemii, gdzie wielu pracowników pracowało ze swoich domów, nie zrezygnowaliśmy z ekoedukacji – zmieniliśmy jedynie jej formę i przenieśliśmy się do naszej wewnętrznej sieci, by pomóc kształtować ekonawyki nie tylko w miejscu pracy, ale i w domu.  Przygotowaliśmy serię filmików z udziałem niezaWodnej pary – Państwa Kropli i Pana Zmieszanego.

W ING wiemy, że brak wody, to nie przelewki a dzięki ekologicznym rozwiązaniom wprowadzanym w banku i promowaniu dobrych nawyków wśród wszystkich pracowników od 2014 roku udało nam się zaoszczędzić aż 17 770 000 litrów wody. Czyli więcej niż mieści się w pięciu olimpijskich basenach!

 

Ekoporadnik  - skorzystaj z rad ziemiocentryków, niezależnych i minimalistów z ING

 

W ramach projektu Kultura OFFowa powstał też ekoporadnik. Stworzyliśmy go na podstawie ekoporad naszych pracowników, którymi dzielili i inspirowali się nawzajem w naszej intranetowej społeczności. A są one tym cenniejsze, że to zasady, którymi kierują się na co dzień!

Poradnik w ciekawy sposób prezentuje postawy ziemiocentrków, niezależnych i minimalistów, i  pokazuje, że warto robić swoje i być bardziej EKO.  Bo każdy z nas ma realny wpływ na środowisko a wspólnie jesteśmy odpowiedzialni za pozostawienie zasobów naturalnych dla kolejnych pokoleń.

Chcesz żyć w sposób bardziej przyjazny dla środowiska, chcesz czuć się lepiej w swoim domu, przestać gromadzić rzeczy i nauczyć się oszczędzać, ale nie wiesz, od czego zacząć?

 

Pobierz poradnik>

 

Chcesz w swojej firmie, biurze skorzystać z ekonaklejek, które sprawdziły się w ING? Wydrukuj je i niech Kultura OFFowa niesie się dalej.

 

Pobierz ekonaklejki>