5 sposobów jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

Ogrzewanie to największy i najbardziej odczuwalny w sezonie grzewczym wydatek związany z utrzymaniem domu. Jeżeli ubiegłoroczne rachunki za ogrzewanie przerosły Wasze oczekiwania i znacznie uszczupliły domowy budżet,  podpowiadamy co robić, by płacić realnie mniej za ogrzewanie domu.

Koszty ogrzewania wraz z podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej stanowią aż 70 proc. rocznych kosztów eksploatacyjnych przeciętnego domu jednorodzinnego. Przyjmując do naszych obliczeń przeciętnie ocieplony dom jednorodzinny zbudowany w latach 90-tych, o powierzchni 150 m2, z zapotrzebowaniem na energię wynoszącym 130 kWh/m2 rocznie, gdzie koszt wytworzenia 1 kWh energii w kotle węglowym o sprawności 60 proc. wynosi 0,15 zł – zatem szacunkowe koszty ogrzewania wynoszą ok. 3 tys. zł.

0,15 zł x 130 kWh/ m2 = 19,5 zł - roczne koszty ogrzewania m2 budynku

19,5 zł x 150 m2 = 2925 zł - roczne koszty ogrzewania całego budynku
 

Największe zmiany w kosztach ogrzewania można zauważyć przeprowadzając gruntowną termomodernizację budynku. Potencjał do oszczędności w tym zakresie jest największy. Gdy za oknem kilkustopniowe mrozy, w grę nie wchodzi wymiana okiem czy docieplenie ścian. W tym wypadku najlepiej przestrzegać kilku sprawdzonych zasad, oraz zmienić swoje nawyki. Kilka poniższych podpowiedzi pozwoli zaoszczędzić znaczą część pieniędzy w domowym budżecie.

1. Odsłoń grzejniki

Generowanie oszczędności powinniśmy zacząć od odpowiedniego rozstawu mebli wokół naszych grzejników. Aby zapewnić odpowiednią cyrkulację ciepłego powietrza w pomieszczeniu, nie należy zasłaniać grzejników obudowami, meblami czy ciężkim zasłonami. Nawet niewielka przeszkoda potrafi utrudnić swobodne rozprzestrzenianie się powietrza ogrzanego przez grzejnik po pomieszczeniu. Wiele osób ze względów estetycznych decyduje się na zabudowę grzejników, szczególne tych starych żeliwnych - nie zdając sobie sprawy, że nawet najbardziej estetyczna zabudowa to zwiększenie o 20 proc. strat ciepła, a co za tym idzie – większe rachunki za ogrzewanie. Jeżeli decydujemy się na przemeblowanie, zostawimy minimum 10 cm odległość przeszkody od grzejnika aby ułatwić swobodną cyrkulację powietrza wokół niego. Pomyślmy także o zamontowaniu z tyłu grzejnika specjalnego ekranu z foli aluminiowej - odbijającego ciepło w kierunku pokoju i ograniczającego strat ciepła przenikającego przez ściany. Inwestycja w ekrany zagrzejnikowe to niewielki koszt zwracający się w ciągu najbliższego sezonu grzewczego.

2. Wykorzystaj potencjał okien

Odsłaniaj okna zimą, kiedy świeci słońce. Choć wydaje się to proste i logiczne – zyskasz sporo energii słonecznej, a tym samym zużycie ciepła będzie mniejsze. Wieczorem pamiętaj o zasłonięciu zasłon, a ciepło z pomieszczeń będzie uciekać wolniej. Dużo energii cieplnej tracimy przez same okna – te nieszczelne odpowiedzialne są za powstawanie aż 25 proc. strat ciepła. Jeżeli czujesz chłodny powiew wydobywający się z okien, mimo że są zamknięte – na korzyść przyszłych oszczędności warto pomyśleć o ich wymianie. Inwestuj w dobrej jakości okna o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła U, poniżej 1,3 W/m2K. Jeżeli w najbliższym czasie nie planujesz remontu, uszczelnij okna - kup samoprzylepnie uszczelki gumowe lub silikonowe i naklej na brzeg futryny.

3. Różnicuj temperaturę

Zamontuj na grzejnikach termostaty - których zadaniem jest dostrajanie temperatury grzejnika do temperatury pomieszczenia. Bez termostatu przepływ ciepłej wody przez grzejnik jest stały, nawet gdy w pokoju jest za gorąco – grzejnik nadal grzeje. Wykorzystując termostat możliwe jest stałe utrzymanie komfortowej temperatury, np. ustawiając temperaturę 20°C- grzejnik pracuje do momentu osiągnięcia tej temperatury w pomieszczeniu, jeżeli następuje przekroczenie tej wartości, automatycznie ograniczany jest przepływ wody przez grzejnik. W zależności od modelu koszt regulatora temperatury waha się w granicach 120 – 300 zł. W efekcie utrzymujemy pożądaną temperaturę oraz mniejsze, nawet o 30 proc. średnioroczne zużycie ciepła.

Różne szacunki pokazują, że obniżenie temperatury w pomieszczeniach o 1°C skutkuje obniżeniem zapotrzebowania na energię cieplną o 5 –7 proc. Rocznie. W przypadku domu o powierzchni 150 m2 skutkuje to roczną oszczędnością na ogrzewaniu o nawet 200 zł. Jak w najprostszy sposób uzyskać taką oszczędność? Nie musisz stale kontrolować temperatury w pomieszczeniu. Wystarczy, że w pokojach, z  których rzadziej korzystamy, ręcznie przykręcimy termostat na grzejniku. Niewielka kilkustopniowa redukcja temperatury - w porze nocnej bądź gdy wchodzimy z domu - pozwoli zredukować rachunki o dodatkowe 10 proc. . To kolejne 300 złotych oszczędności rocznie!

4. Odpowiednio wietrz pomieszczenia

Regularne wietrzenie pomieszczeń jest ważne, dlatego lepiej jest wietrzyć krótko, ale intensywnie. Najbardziej efektywnym sposobem wietrzenia mieszkania jest szerokie otwarcie okien na kilka minut po uprzednim zakręceniu termostatów grzejnikowych. Miej na uwadze, że długie wietrzenie, oprócz wymiany powietrza, przyczynia się do wyziębienia wszystkich pomieszczeń. Wychładzają się ściany, meble - tym samym zwiększając koszty ponownego ogrzewania. Trudno jest oszacować oszczędności wynikające z zastosowania takiego sposobu wymiany powietrza w mieszkaniu lub domu, ale bez wątpienia i ta rada pomoże zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych rocznie.

5. Termomodernizacja a koszty ogrzewania

Niewystarczająca izolacja budynku prowadzi do dużych strat ciepła, szczególnie przez takie miejsca jak ściany zewnętrze, dach, stropy nad nieogrzewanym piwnicami, czy wymienione wcześniej okna. Termomodernizacja prowadzi do obniżenia strat energii, a co za tym idzie, ograniczenie kosztów ogrzewania. Współczesny budynek, (według wskaźnika ilości energii potrzebnej do ogrzania 1m² powierzchni budynku w ciągu roku) powinien zużywać 120 kWh/m2 rocznie. Większość obecnych budynków mieszkalnych, oddanych do użytku kilkadziesiąt lat temu, zużywa powyżej 200 kWh/m2 na rok. Pełna termomodernizacja budynku powala na zmniejszenie zapotrzebowania na energię do wymaganego poziomu, zmniejszając koszty ogrzewania nawet o 40 proc. 

tabela przedsięwzięć termoizolacyjnych i szacowanego obniżenia zużycia ciepła
 
Przedsięwzięcia termomodernizacyjne mają na celu zmniejszenie zapotrzebowania i zużycia energii cieplnej w domu. Warto się zainteresować termomodernizacją – jeżeli: ponosisz duże koszty związane z ogrzewaniem i przygotowaniem ciepłej wody użytkowej; w ścianach zewnętrznych twojego domu, dachu lub stropodachu nie ma co najmniej 12 cm izolacji cieplnej, lub w sezonie grzewczym komfort cieplny w Twoim domu nie jest zadowalający. Termomodernizacja wymaga poniesionych nakładów finansowych, jednak  możliwe jest uzyskanie dofinansowania w postaci premii termomodernizacyjnej.

Więcej informacji znajdziesz na moim blogu. 

Zaoszczędzone pieniądze możesz pomnażać na Otwartym Koncie Oszczędnościowym. 
Sprawdź!

 

Źródło zdjęcia: fotolia.com