10 EKO postanowień na 2022 rok - bo co ekonomiczne, to ekologiczne!

Regularnie oszczędzać, zapisać się na siłownię, zdrowiej jeść, rzucić palenie, czytać więcej książek, częściej się uśmiechać… Nadchodzi czas, kiedy niemal wszyscy czynimy jakieś noworoczne postanowienia. Niech tym razem na naszej liście nie zabraknie także celów związanych z bardziej ekologicznym stylem życia. Zobaczcie, co dobrego dla siebie, środowiska i domowego budżetu warto zrobić w 2022 roku!

 

  1. Częściej docierać do pracy spacerem lub na rowerze. Szacuje się, że każdy 1 litr spalonej benzyny podczas jazdy samochodem powoduje średnio emisję 2,35 kilograma dwutlenku węgla do atmosfery[1]. Według wyliczeń naukowców ze szwedzkiego uniwersytetu w Lund[2] rocznie użytkownik samochodu emituje w ten sposób aż 2,6 tony CO2 - czyli mniej więcej 1/3 całej przypadającej na mieszkańca Europy emisji dwutlenku węgla. Rezygnując z jazdy samochodem z silnikiem spalinowym przez okrągły rok, ograniczylibyśmy emisję CO2 w rozmiarach dopowiadających zapotrzebowaniu na przelot samolotem przez Atlantyk w obie strony! Bądźmy jednak szczerzy, tak radykalne poświęcenie zwykle jest niewykonalne. Postarajmy się więc przynajmniej dwa lub trzy razy w tygodniu zostawiać samochód na parkingu i w drogę do pracy wyruszać na piechotę lub na rowerze. Jeżeli odległość do miejsca pracy jest zbyt duża, by pokonać ją siłą własnych mięśni, zapytajmy współpracowników lub sąsiadów, czy ich trasa w jakimś stopniu nie pokrywa się z naszą, i zaproponujmy wspólne dojazdy. Tzw. carpooling to świetny sposób na miłe spędzenie czasu, zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska i ograniczenie wydatków na paliwo. A kiedy już zasiadamy za kierownicą, w 2022 roku starajmy się praktykować styl jazdy nazywany ecodriving: prowadźmy pojazd tak, by jak najrzadziej używać gazu i hamulca, i nie zapominajmy o regularnym serwisowaniu: sprawdzaniu ciśnienia w oponach czy wymianie oleju.

Co ekonomiczne, to ekologiczne – oszczędzaj Ziemię i swoje pieniądze. Sprawdź jak>

  1. Zmniejszyć zużycie plastiku. Czy wiecie, że każdego dnia wytwarza się na Ziemi 20 000[3] plastikowych butelek na sekundę? Wśród noworocznych postanowień warto zatem umieścić także to, by w możliwie największym stopniu zrezygnować z kupowania napojów w tego rodzaju opakowaniach. W 2022 roku postawmy na filtr do wody i butelkę wielokrotnego użytku - opłaci się to tak nam, jaki i całej planecie.

 

  1. Nie marnować jedzenia. Jak pokazały badania przeprowadzone na zlecenie ING, 73% Polaków stara się nie marnować produktów spożywczych. Deklaracja ta jednak nie do końca znajduje potwierdzenie w rzeczywistości. W każdej sekundzie wyrzuca się w Polsce do kosza około 92 kg żywności - rocznie nawet 5 milionów ton[4]! Postanówmy więc, że w 2022 roku będziemy robić bardziej przemyślane zakupy, więcej uwagi poświęcimy takim oznaczeniom na opakowaniu jak: „termin przydatności do spożycia” i „należy spożyć do”, a jedzenie, którego nie skonsumujemy, zamrozimy lub przekażemy do banku żywności.

 

  1. Zrealizować przynajmniej jedną ekoinwestycję. Zgodnie z wynikami wspomnianego wyżej badania najpopularniejsze ekologiczne inwestycje w Polsce to: wymiana okien, zakup energooszczędnych sprzętów RTV i AGD, ocieplenie budynku, modernizacja kotła i fotowoltaika. Rok 2022 zacznijmy więc od rozejrzenia się, czy w naszym domu nie ma czegoś, co jeszcze moglibyśmy poprawić, aby był on bardziej energooszczędny. Ile można realnie zaoszczędzić dzięki poszczególnym ekoinwestycjom, dowiecie się z tego artykułu.

 

  1. Wprowadzić proste ekonawyki. Popularny mit[5] głosi, że gaszenie światła, gdy wychodzimy na chwilę z pokoju, wcale nie przynosi oszczędności, bo przy ponownym jego włączeniu, żarówka będzie się „rozgrzewać” i zużyje więcej prądu. Żarówka faktycznie potrzebuje trochę więcej energii „na start”, ale zwiększony pobór prądu utrzymuje się tylko przez kilka sekund od pstryknięcia włącznika. Gaszenie świateł jest więc opłacalne nawet wówczas, gdy wychodzimy z pokoju tylko na kilka minut. Pamiętajmy o tym w 2022 roku - tak samo, jak o zakręcaniu wody podczas mycia zębów czy golenia.

 

  1. Starannie segregować odpady. Jak mogliście dowiedzieć się z naszej infografiki, 80% Polaków uznaje, że sumiennie segreguje odpady. Wystarczy jednak pobieżny rzut oka na najbliższą wiatę śmietnikową, by dojść do wniosku, że na pewno możemy to robić lepiej. Od Nowego Roku zwracajmy większą uwagę tak na oznaczenia na opakowaniach, jak i na opisy na poszczególnych kontenerach. Dlaczego dokładna segregacja odpadów jest tak ważna, wyjaśnia Marian Łotysz, założyciel star-tupu Bine.

 

  1. Upcyklingować zamiast wyrzucać. Podczas świątecznych porządków natrafiliście na wiele przedmiotów, które nadają się już tylko do kosza? Może warto spojrzeć na nie jeszcze raz? Może stara bluzę da się ozdobić jakąś naszywką i z radością nosić jeszcze przez wiele miesięcy? Może nadgryziony zębem czasu mebel będzie się świetnie prezentował w zupełnie nowej funkcji? Pomysłów na upcyklingowanie podniszczonych rzeczy jest całe mnóstwo, a wiele fantastycznych inspiracji znajdziecie na blogach, o których piszemy tutaj. Nadawanie nowego życia starym przedmiotom jest nie tylko bardzo ekologiczne i oszczędne, ale także szalenie modne!

 

  1. Zabierać na zakupy własną torbę. W ciągu minuty zużywa się na świecie około 1 miliona foliówek; statystyczny Europejczyk sięga po nie mniej więcej 200 razy w roku. Średni czas" życia” takiej torebki to raptem 25 minut, a możne ona „zostać z nami” nawet przez 500 lat, bo tylko 7% tego typu odpadów poddaje się recyklingowi[6]. Postanówmy zatem, by od Nowego Roku zawsze zabierać ze sobą na zakupu bawełnianą torbę wielokrotnego użytku. Starajmy się także sięgać po produkty sprzedawane luzem, a nie w plastikowych opakowaniach.

 

  1. Wspierać ekologiczne marki. Dzięki naszym badaniom wiemy, że Polacy coraz chętniej (33%) wybierają produkty marek, które troszczą się o środowisko. Warto, by w 2022 roku każdy z nas dołożył swoją cegiełkę do rozwoju tego pozytywnego trendu. Pokazujmy firmom, że nie zgadzamy się na degradację środowiska oraz nieetyczne traktowanie ludzi i zwierząt.

 

  1. Ograniczać spożycia mięsa. Wiemy, że całkowita rezygnacja z mięsa dla wielu smakoszy byłaby wyrzeczeniem ponad siły. Pamiętajmy jednak, że globalna produkcja mięsa generuje więcej CO2 niż transport samochodowy, lotniczy, kolejowy i morski razem wzięte[7]. Wyprodukowanie jednego kilogramy wołowiny powoduje, że do atmosfery przedostaje się tyle samo CO2, co przejechanie autem 27 kilometrów[8]! Na początek wystarczy więc może postanowienie, by nie jeść mięsa przez jeden dzień w tygodniu!

 

 

Jeżeli powyższe postanowienia wydają Wam się warte wdrożenia, ale obawiacie się, że braknie Wam determinacji, by je w pełni zrealizować, koniecznie przeczytajcie nasz starszy artykuł, w którym podpowiadamy, jak radzić sobie z tym częstym problemem.

 

[1] https://elektrowoz.pl/porady/ile-co2-jest-ze-spalenia-litra-benzyny-czyli-kto-jezdzi-spalinowka-ten-jezdzi-rownolegle-elektrykiem/

[2] https://www.newsweek.pl/trendy-i-inspiracje/motoryzacja/samochody-emisja-co2-czy-da-sie-zredukowac-slad-weglowy/zjvexgy

[3] https://www.focus.pl/artykul/pulapka

[4] https://www.money.pl/gospodarka/zywnosc-marnujemy-na-potege-w-polskich-smietnikach-co-minute-laduje-6-ton-jedzenia-6667884724603776a.html

[5] https://edukacja.bezpieczniki.tauron.pl/jak_oszczedzac_energie_elektryczna

[6] https://www.green-projects.pl/jak-zyc-bez-foliowek/

[7] https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/Produkcja-miesa-gorsza-dla-klimatu-niz-transport-329.html

[8] https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/zdrowie/emisja-co2-jazda-samochodem-a-produkcja-zywnosci/v4xv0gc

Komentarze